16.8 C
Prizren
E diel, 1 Tetor, 2023

Haradinaj akuzon Vetëvendosjen për radikalizëm islamik

Albin Kurti dhe ramush haradinajLideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, në një bisedë për News24 ka thënë se Vetëvendosje po “flirton me radikalizmin islam”. Por, ka shuar se shton se nuk ka rrezik nga ky radikalizëm, pos që nga ajo që ka parë Vetëvendosje e “e ka humbur orientimin”, “logjikën e një force politike që përfaqëson një kauzë”, ka thënë Haradinaj transmeton koha.

“Ne në Kosovë jemi një popull shqiptar në radhë të parë, prej mijëra vjetësh. Të paktën ashtu e besojmë veten. Për aq sa dimë, dëshirojmë të mbesim shqiptarë dhe për aq mijëra vjet sa është e mundur. Kemi identitetin fetar, e kemi shumë aspekte të tjera, por nuk i nxjerrim ato në plan të parë, dhe ato nuk kanë qenë identiteti ynë. Unë i respektoj edhe bashkësitë fetare, besimtarët, të gjithë. S’kam problem. Por, nuk mund të lejoj lëvizje ose mekanizma të caktuar që duan të nxjerrin mbi të gjitha këto identitete”.

Pretenduesi për fronin e kryeministrit të Kosovës në këtë intervistë ka shpjeguar se “ka pasur interesim nga Hashim Thaçi që ai të lironte postin e tij të kryeministrit.

“Me siguri zhvillimet ose të brendshme ose zhvillime të tjera në ekipin e tij, ose ku di unë si kanë shkuar gjerat më tutje… por, kjo nuk ndodhi”, thotë Haradinaj, i cili shton se ai do të jetë kryeministër i ardhshëm i Kosovës.
“E bazoj në ato që punoj, në ato që ndodhin në terren dhe në ato që ndodhin në mendjet e njerëzve të Kosovës

Gati 1.000 persona vdesin nga ethet tropikale në Bangladesh

Gati 1.000 persona kanë vdekur në Bangladesh javëve të fundit, dhe autoritetet kanë thënë se bëhet fjalë për një prej shpërthimeve më të rënda...

Arrestohet shoferi i një autobusi në Prizren – tentoi ta godiste inspektorin komunal

Policia e Kosovës ka arrestuar një person në Prizren, pasi që i njëjti kishte tentuar ta godas me autobus inspektorin komunal të Prizrenit. “Është arrestuar...

Lirikë stine

Lajmet e Fundit