37.8 C
Prizren
E premte, 19 Gusht, 2022

Haradinaj akuzon Vetëvendosjen për radikalizëm islamik

Albin Kurti dhe ramush haradinajLideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, në një bisedë për News24 ka thënë se Vetëvendosje po “flirton me radikalizmin islam”. Por, ka shuar se shton se nuk ka rrezik nga ky radikalizëm, pos që nga ajo që ka parë Vetëvendosje e “e ka humbur orientimin”, “logjikën e një force politike që përfaqëson një kauzë”, ka thënë Haradinaj transmeton koha.

“Ne në Kosovë jemi një popull shqiptar në radhë të parë, prej mijëra vjetësh. Të paktën ashtu e besojmë veten. Për aq sa dimë, dëshirojmë të mbesim shqiptarë dhe për aq mijëra vjet sa është e mundur. Kemi identitetin fetar, e kemi shumë aspekte të tjera, por nuk i nxjerrim ato në plan të parë, dhe ato nuk kanë qenë identiteti ynë. Unë i respektoj edhe bashkësitë fetare, besimtarët, të gjithë. S’kam problem. Por, nuk mund të lejoj lëvizje ose mekanizma të caktuar që duan të nxjerrin mbi të gjitha këto identitete”.

Pretenduesi për fronin e kryeministrit të Kosovës në këtë intervistë ka shpjeguar se “ka pasur interesim nga Hashim Thaçi që ai të lironte postin e tij të kryeministrit.

“Me siguri zhvillimet ose të brendshme ose zhvillime të tjera në ekipin e tij, ose ku di unë si kanë shkuar gjerat më tutje… por, kjo nuk ndodhi”, thotë Haradinaj, i cili shton se ai do të jetë kryeministër i ardhshëm i Kosovës.
“E bazoj në ato që punoj, në ato që ndodhin në terren dhe në ato që ndodhin në mendjet e njerëzve të Kosovës

Më Shumë

Darwin Nunez “alla Zidane”, e godet kundërshtarin me kokë dhe përjashtohet nga loja

Darwin Nunez ka qenë protagonist tek Liverpooli mbrëmë. Jo për ndonjë paraqitje solide, por në aspektin negativ, shkruan “Gazeta Express”. Sulmuesi i ri i “Reds” ua...

Arrestohen dy të mitur për armëmbajtje pa leje në Suharekë

Dy të mitur janë shoqëruar në stacionin policor pasi që gjatë kontrollit të tyre është gjetur dhe konfiskuar një pistoletë me 10 fishekë dhe...

Lajmet e Fundit