24.8 C
Prizren
E shtunë, 25 Maj, 2024

Haradinaj apo Thaçi, BE-ja pret vazhdimin e dialogut

Thaci e haradinajBrukseli pret nga Kosova të dëshmojë përkushtim të njëjtë ndaj dialogut me Serbinë, pavarësisht asaj se kush do të udhëheqë Qeverinë e ardhshme.

Në kuadër të diskutimeve për krijimin e Qeverisë së ardhshme, nga partitë të cilat janë bashkuar rreth një koalicioni paszgjedhor, pjesë është bërë edhe dialogu me Serbinë.

Në këmbim të votës për qeverinë Haradinaj, njëri prej kushteve të lëvizjes “Vetëvendosje” është pezullimi i negociatave me Serbinë. Edhe analistët thonë se ka ardhur koha që të vendosen disa parime bazë si të vazhdohet tutje dhe të mos dialogohet me Serbinë pa u vënë një pozicion i barabartë sa u përket çështjeve ndërshtetërore.

Bashkimi Evropian është duke përcjellë zhvillimet e fundit në Kosovë pas zgjedhjeve të 8 qershorit dhe modaliteteve rreth krijimit të Qeverisë së ardhshme, nga e cila presin ta vazhdojë dialogun me Serbinë, aty ku ka mbetur…/koha ditore/

Më Shumë

Hapet në Has rruga që lidh Kosovën me Shqipërinë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka njoftuar se është hapur rruga që lidh Kosovën me Shqipërinë, në rajonin e Hasit. Rama ka publikuar fotografitë e...

Kroos pensionohet si ‘Mbret’ – lë pas karrierë ëndrrash

Shtatë vjet te Bayern Muncheni, dhjetë te Real Madridi. Kampion bote me Gjermaninë. Fitues i pesëfishtë i Ligës së Kampionëve. Madje më 1 qershor mund ta...

Lajmet e Fundit