-3.2 C
Prizren
E diel, 5 Shkurt, 2023

Haradinaj: I kemi përafruar qëndrimet me minoritetet dhe Vetëvendosjen

iftari-3 ramushiPas iftarit të shtruar për minoritetet, kreu i AAK’së, Ramush Haradinaj, ka thënë se kanë përafruar qëndrimet edhe me minoritetet, mirëpo nuk kanë marrë garancë se do të kenë mbështetje të pakusht.
“Kemi provuar edhe më herët të takohemi me minoritetet dhe kam kuptuar që të gjithë janë më Ramazan. Kam vendosë me iu shtru një iftar. Përveç që kemi darkuar bashkë, kemi folë edhe për shqetësimet tona në lidhje me shtetin, njëkohësisht edhe për formimin e qeverisë së re dhe koalicionit.

Nuk kemi marrë garanci që do të kemi mbështetje të pakusht, mirëpo qëndrimet i kemi mjaft të përafërta”, ka thënë Haradinaj.

Ndërkaq sa i përket Vetëvendosjes, ai ka thënë se edhe me këtë parti kanë përafrime.

“I kemi përafruar shumë qëndrimet. Nuk po mundem të flas me garanca se do të kemi mbështetje të pakusht prej Vetëvendosjes, mirëpo qëndrimet i kemi shumë të përafërta dhe bisedimet po zhvillohen në një frymë mjaft pozitive”, ka thënë Haradinaj.

Ai ka thënë se nesër do të takohen sërish në selinë e Vetëvendosjes.

Haradinaj, Mustafa dhe Limaj vazhdojnë takimin edhe pas iftarit

Minoritetet jo serbe që kanë marrë pjesë në iftarin e shtruar nga koalicioni i bllokut, janë larguar nga ambientet ku ishte shtruar iftari.

Ndërkaq kreu i AAK’së, Ramush Haradinaj, ai i LDK’së, Isa Mustafa dhe ai i Nismës, Fatmir Limaj, kanë vazhduar takimin.

Koalicioni LDK AAK NISMA shtron iftar për minoritetet jo serbe

Koalicioni LDK –AAK, NISMA ka organizuar një takim ku ka ftuar për iftar të gjitha minoritetet jo serbe.

Në këtë takim, veç tjerash pritet të diskutohet edhe për mbështetjen e minoriteteve për koalicionin e bllokut opozitar.

Më Shumë

Apeli e kthen në rivendosje aktakuzën për rastin e 17 kg drogë në Prizren

Gjykata e Apelit e ka kthyer në rivendosje aktakuzën për rastin e 17 kg drogë në Prizren. Më 1 qershor 2022, gjatë kontrollit të automjetit...

Shtatë raste të dhunës, dy prej tyre në Prizren

Policia e Kosovës ka njoftuar së në 24-orëshin e fundit janë raportuar për shtatë raste të dhunës në familje. Ku dy prej tyre ishin në...

Lajmet e Fundit