18.8 C
Prizren
E hënë, 20 Mars, 2023

Harrimi si metaforë

Enver  Sulaj

Nuk mund të jetë harrimi,
Metaforë për dashurinë,
Pas idilës së këputur përgjysmë,
Ti braktise dhe poezinë.

Ja, vitet ikën shpejt,
E ne, ç’të kujtojmë më parë?
Bredhjet shtigjeve pafund,
-Janë plagë që djegin si zjarr.

Nuk mund ta besoj kurrë,
Se harrimin e paske dashur shumë,
Flijimet janë të trishta, janë mall,
Që vërshojnë si lumë.

Mes vargjesh e kujtimesh të ëmbla,
Mbetën ditët pafund, kur s’kishte natë mbi dhe.
Kur s’do të ketë mëngjese tjera,
Vallë, ku do të mbetemi ne?!

Nëntor, 2019

Më Shumë

Asociation “Loyola–Gymnasium” shpall konkurs për regjistrimin e nxënësve të rinj

Asociation “Loyola–Gymnasium” ka shpall konkurs për regjistrimin e nxënësve të rinj, për klasën e parë, të gjashtë dhe dhjetë . Konkurs Të dashur prindër dhe fëmijë,...

Parashikimi i yjeve, kjo është shenja më me fat për sot

Dashi Ju do keni një dëshirë të madhe për të bërë gjëra dhe për të ndarë momentet e dashurisë edhe nëse nuk e dini se...

Lajmet e Fundit