35.8 C
Prizren
E shtunë, 13 Korrik, 2024

Hivzi Islami e Edi Shukriu inaugurohen anëtarë të Akademisë së Salcburgut

Hivzi Islami e Edi ShukriuNë Asamblenë e Përgjithshme të Akademisë Evropiane të Shkencave dhe të Arteve (ASAE), me seli në Salcburg të Austrisë, më 8 mars u bë inaugurimi solemn i dy anëtarëve të kësaj Akademie: prof. dr. Hivzi Islamit, demograf, anëtar i rregullt i ASHAK dhe kryetar aktual i saj, dhe prof. dr. Edi Shukriut, arkeologe, anëtare korrespondente, njofton Shërbimi profesional i Akademisë së Shkencave dhe të Arteve e Kosovës.

Në nëntor të vitit 2013 ata ishin zgjedhur anëtarë të kësaj Akademie Evropian.

Anëtarë të Akademisë Evropiane janë akad. Rexhep Ismajli dhe anëtari i jashtëm akad. Muhamedin Kullashi. Anëtari i parë i kësaj Akademie ishte i ndjeri akad. Gazmend Zajmi.

Më Shumë

Ish-kryetari i Malishevës Ragip Begaj dhe ish-ministri Bajram Hasani dënohen me nga dy vite e gjysmë burgim

Gjykata e Prishtinës e ka shpallur fajtor ish-kryetarin e Malishevës, Ragip Begajn, dhe e ka dënuar me burgim prej 2 vite e gjysmë. Begaj është...

Debutimi i Frank Sinatrës më 13 korrik 1939

Së bashku me grupin e Harry James, debutoi me incizimin e tij të parë më 13 korrik 1939, ku më pas u bë shumë...

Lajmet e Fundit