22.8 C
Prizren
E martë, 16 Korrik, 2024

“Sytë e shkruar” edhe në gjuhën spanjolle

JetonNeziraj-Sytë e shkruar“Sytë e shkruar” drama për fëmijë e dramaturgut Jeton Neziraj është botuar këtyre ditëve në Meksikë, në antologjinë e dramave për fëmijë.

Drama “Sytë e shkruar” në spanjisht është botuar me titullin “Ojos de gato” dhe nga anglishtja është përkthyer nga José Emilio García.

Kjo është prej dramave të para të dramaturgut Neziraj, e shkruar në vitin 2011, në punëtorinë për shkrimtarë të organizuar nga Qendra Teatrore për Fëmijë. Ajo ka pasur premierën teatrore në vitin 2004, në Teatrin Shqiptar në Shkup, në regji të Dimitar Elenov nga Bullgaria.

Deri më tash, veç në gjuhës shqipe, kjo dramë është përkthyer dhe botuar edhe në gjuhën angleze, maqedonase, turke dhe tash edhe në gjuhën spanjolle

Më Shumë

DokuFest sivjet rrugëton me temën e ndryshimeve globale, ‘New Order’

Festivali Ndërkombëtar i Filmit të Shkurtër dhe Dokumentar, “DokuFest” ka vendosur ta organizojë edicionin e 23-të nën temën “New Order”. Tranzicioni i shpejtë global, luftërat,...

Parcelimi, hapi i parë drejt funksionalizimit të Parkut të Biznesit në Prizren

Rreth 80 hektarë tokë, të destinuara për zhvillimin e bizneseve në komunën e Prizrenit, do të nisin parcelimin, për t`iu kthyer bizneseve. Kjo zonë...

Lajmet e Fundit