13.8 C
Prizren
E hënë, 2 Tetor, 2023

Hodaj: LDK-ja, do të mbrojë vullnetin fitues të prizrenasëve

Hodaj-ldk konferenceLidhja Demokratike e Kosovës në Prizren ka filluar fushtatën zgjedhore me një konferencë për media. Nënkryetar i Degës, Haziz Hodaj i shoqëruar nga bashkëputor të Shtabit Zgjedhor, falenderoi mediat për përkujdesjen sistematike që ato kanë treguar gjatë gjithë këtij mandati që shkoi, për të plasuar objektivisht të gjitha shqetësimet e qytetarëve që LDK-ja i ka ngritë si çështje me interes të përgjithshëm.

“Urojë një fushatë të qetë, fer dhe pa incidente”, tha Hodaj, duke shtuar se këtë ia kemi borxh Prizrenit.

Sipas Hodajt, simptomet e para në fillim të kësaj fushate nuk janë të mira, pasi që partia në pushtet nuk po zgjedhë mjete për ta nënshtruar votuesin e Prizrenit,

“Ne nuk do të qëndrojmë të heshtur”, tha Hodaj.

Hodaj bëri me dije se ky destruktivitet shifet në rradhë të parë tek ndërhyrja e PDK-së në KKZ me tendencën e shkeljes së ligjit zgjedhor, duke tentuar që në kundërshtim me dispozitat ligjit, i përdorë parititë minoritare që nëpërmes tyre t’i sistemojë militantët e saj si komisioner në vendvotimet ku nuk ka as një anëtar dhe votues minoritar, siç është rasti me militantët e PDK-së në Has e në lokalitete të ngjajshme, të cilët militant tentohet të futen si komisioner të KDTP-së dhe partive boshnjake.

“Keqëpërdorimi i mjeteve të taksapaguesve për dreka dhe eksurizione zgjedhore tani më është dukuri e njohur dhe praktikë e zakonshme, vetëm për gjashtë muajt e parë të këtij viti, raportet zyrtare tregojnë se ata harxhuan hiq më pak se 46 mijë euro për të ashtuquajturat dreka zyrtare”, tha Hodaj.

Shqetësim tjetër, sipas LDK-së,  paraqet dukuria e dërgimit të eskavatorëve elektoral në lokalitete të cakutara duke mos rrespektuar as një kritet të prokurimit publik, duke e shkel me të dy këmbët vet ligjin e prokurimit .

“Ky pushtet me në krye Ramadan Mujën, në vend se të merren me akuzën dhe mbrojtjen e turpit te tyre, ata pa turpërisht nga 2-3 herë shkojnë dhe përurojnë projektet e caktuara”, tha Hodaj.

Ai kerkoi që institucionet relevante të Republikës së Kosovës të garantojnë një garë korrekte, zgjedhje të ndershme, duke shpresuar që most të na përsëritet skenari i zgjedhjeve të kaluara të cilat e devalvuan tërë procesin.

“LDK-ja kësaj here me çdo çmim do të mbrojë vullnetin e qytetarëve ku pa dyshim do jemi fitues”, tha Hodaj.

Dega e Lidhjes Demokratike të Kosovës në Prizren nesër bënë hapjen zyrtare të fushatës zgjedhore,  në sheshin “Shatërvan” në ora 16:30. Në këtë organizim pjesmarrës do të jenë shumë figura qëndrore të LDK-së, në mesin e tyre edhe lideri partisë Isa Mustafa./PrizrenPress.com/

Lajmet e Fundit