13.5 C
Prizren
E shtunë, 8 Maj, 2021

Hoti, futbollisti që synon ligat e forta dhe është mes Kosovës e Shqipërisë

Florent Hoti u lind në qytetin e Manchesterit nga prindër shqiptarë nga Kosova e Shqipëria. Hoti ka shumë rrugë për të zgjedhur kur vjen puna për ta përfaqësuar një shtet. Shqipëria ishte e para që e bëri lëvizjen duke e thirrur atë në Përfaqësuesen U-21 së fundmi. Hoti nuk e pati të mundur të udhëtonte për shkak të masave të koronavirusit, ndërsa nuk e ka lënë pa i përmendur opsionet që i ka. Ai ka thënë se mund të zgjedhë edhe mes Kosovës e Anglisë.

“Cilado rrugë që është më e mirë për mua, do ta marrë”, ka thënë Hoti për “Thecourier.co.uk”. “Shqipëria U-21 ka disa lojtarë të mirë të rinj dhe rruga për të luajtur me ekipin e parë është aty – i sheh disa lojtarë të rinj që nuk kanë frikë të luajnë me ta. Dua që edhe unë të luaj në nivelet më të larta, në majat e futbollit. Dua që të luaj në ligat më të forta, në përfaqësuese, të luaj për ekipin A të Shqipërisë ose Kosovës, atje dua të jem”, shtoi Hoti.

Ai thotë se ka mundësinë e zgjedhjes ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë.

“Prindërit e mi ma lejojnë që të luaj për të dyja ekipet”, tregon Hoti për prejardhjen e tij. “Kosova u bë e pavarur në vitin 2008 dhe për këtë arsye unë mund të luaj për të dy vendet. Shqiptarët e Shqipërisë dhe Kosovës janë të njëjtë, me të njëjtën kulturë dhe gjuhë. Janë shtete të ndryshme, por jemi të njëjtë. Është pak e vështirë për t’u kuptuar kjo situatë pasi edhe bashkëlojtarët nuk e kuptojnë mirë. Kur e postoj një fotografi në ‘Instagram’ duke i përkrahur të dy ekipet, më thonë të zgjedh njërin. Por, të dyja janë shtetet e mia”.

Florent Hoti në nivelin ekipor u transferua nga Rochdale, që bën gara në divizionet e ulëta të Anglisë te Dundee Unitedi në elitën e futbollit skocez. Këtë lëvizje, Hoti e bëri vitin e shkuar dhe me Dundeen firmosi kontratë dyvjeçare. Transferimi i tij bëri bujë të madhe në Skoci, ndërsa debutimin e bëri në vikendin e shkuar, ndaj Hamiltonit. 20-vjeçari u inkuadrua në mesfushë për 20 minuta, në duelin që ekipi i tij e fitoi në udhëtim me rezultatin 1:0. Megjithatë, ai gjatë gjithë kësaj kohe kishte punuar fort për ta fituar besimin e trajnerit Micky Mellon, që e vlerëson lart futbollistin kosovar. Hoti, i cili e përshkruan veten si një mesfushor me teknikë të madhe, ka qenë i durueshëm mjaft shumë. Hoti u huazua nga tetori i vitit të kaluar deri në fillim të këtij viti në League One te skuadra Forfar Athletic, që është kundërshtari i të premtes në Kupë i Dundee Unitedit, në mesin e 16 skuadrave më të mira në këtë garë. Më herët në këtë sezon, Forfar Athleticu i dha Hotit shijen e futbollit skocez. Pasi refuzoi të mbetet në Spotland për ta vazhduar rritjen e tij, ai është i etur për të arritur sa më shumë.

“Është moment krenarie për mua, sepse kam pritur kaq shumë gjatë dhe e gjithë ajo punë e madhe, brenda dhe jashtë fushës, më jep motivim për të vazhduar”, tha Hoti. “Kur trajneri ma thirri emrin mendova: Ai po më beson për 20 minuta dhe pas ndeshjes isha shumë i lumtur për këtë”.

Megjithatë, Hoti nuk e ka ndërmend të ndalet me kaq pasi synon të ketë minutazhë edhe në ndeshjet e tjera. Vlerësime pozitive për Hotin ka dhënë edhe vetë trajneri Mellon. Ai ka thënë se Hoti është një futbollist shumë i talentuar.

“Debutimi i tij ishte i rëndësishëm. Kam thënë gjithmonë se ai që e meriton të luajë dhe në momentin që mendojmë se mund të ndikojë në lojën tonë, ai do të luajë. Florenti po troket në derë tash e një kohë të gjatë dhe ia dhurova mundësinë në rastin e parë që e pata. Ai hyri dhe tregoi se është një djalosh premtues. Është shumë i talentuar me të vërtetë”, theksoi trajneri Micky Mellon për Hotin.

Për Hotin do të ishte më e lehtë që ai të qëndronte në Rochdale, vendin të cilin e quajti “shtëpi” për afro një dekadë. Megjithatë, mesfushori me ambicie të mëdha, dhe kalimin te Dundee, e ndjeu si rrugën e duhur për progres në karrierën e tij.

“Kam debutuar në moshën 17-vjeçare dhe kam luajtur disa ndeshje. Mu ofrua kontrata profesionale, por në atë moment nisa të mendoj për ardhjen këtu. Isha shumë i ri kur isha atje, por mendova se është një sfidë të cilën desha ta merrja. Kam qenë në Rochdale që nga mosha nëntëvjeçare dhe i njihja të gjithë. Por më duhej një sfidë e re. Është ndeshja e parë në Premiershipin e Skocisë – ka qenë hapi i duhur për mua”, përfundoi Hoti.

Më Shumë

Dënohet Rizan Hoxhaj që mori para në emër të burrit të prokurores nga Prizreni,Ervehe Gashi

Gjykata e ka shpallur fajtor të akuzuarin, Rizan Hoxhaj për kryerjen e veprës së ushtrimit të ndikimit në rastin e burrit të prokurores së...

Muharremaj angazhohet në mbjelljen e luleve në qytetin e Suharekës

Kreu i Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj ka njoftuar përmes një postimi në facebook se ka kontribuar në mbjelljen e luleve në qytet. Muharremaj poashtu...

Andy Ruiz rikthehet te fitorja

Andy Ruiz dhe Chris Arreola janë ndeshur mbrëmë në kuadër të kategorisë “Heavyweight”. Ruiz u rikthye te fitorja pas humbjes nga Anthony Joshua për ta...

Katër të vdekur dhe 153 rasts me Covid në Kosovë

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private...

Zafir Berisha iu kthehet punëve të fshatit

Ish-zëvendësministri i Punëve të Brendshme, Zafir Berisha, iu është kthyer punëve të fshatit. Berisha ka publikuar disa fotografi në llogarinë e tij në Facebook, përmes...

Goditet një këmbësor në Prizren

Një këmbësor është goditur nga një veturë në mesditën e së hënës në rrugën “Nazim Buduri” në Prizren. Si pasojë e aksidentit, viktima ka pësuar...

Duda Balje tregon se a flirtojnë politikanët me të

Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Duda Balje, ka qenë e ftuar në një intervistë së fundi, ku iu është përgjigjur disa pyetjeve për jetën...

Sot është ditëlindja e Nexhmije Pagarushës

Para 88 vjetësh u lind Nexhmije Pagarusha, e njohur si ikona e muzikës shqiptare. Veprimtaria e saj muzikore 50-vjeçare është aq e gjerë, sa që...

Kuvendi nderon Bashkim Finon, në tavolinën e tij vendosen lule të bardha

Ish-kryeministri i Qeverisë së Pajtimit Kombëtar e deputeti shumëvjeçar i Partisë Socialiste, Bashkim Fino, sot nuk gjendet në ulësen e tij në kuvendit shqiptar....

Një muaj paraburgim ndaj të dyshuarit për falsifikim diplomash në Malishevë

Gjykata Themelore në Prizren ka njoftuar se i ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje prej 30 ditë, ndaj të pandehurit H.M., për shkak...

Trajneri i Ponte Prizrenit: Në emër të klubit shpreh keqardhje për dhunën

Trajneri i Ponte Prizrenit, Arbnor Rifati, ka dënuar dhunën që ndodhi sot në përballje me Pejën. “Në emër të klubit Ponte Prizreni  shpreh keqardhje për...

Haxhi Avdyli njofton se Qeveria Kurti po harton momentalisht planin qeverisës

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Haxhi Avdyli ka thënë sot se momentalisht gjendet në Qeveri të Kosovës, ku edhe kryeministri Albin Kurti me ministra po...

Mbytet një fëmijë 4-vjeçar në Dragash, ra në lumë derisa po luante me shokët

Një fëmijë katër vjeçar ka humbur jetën pasi është mbytur në lumin e fshatit Blaç të Dragashit. Lajmin e ka konfirmuar për Telegrafin zëdhënësi i...

Haradinaj kujton ‘Drinin’: Vrasja e tij ishte humbje e madhe për vendin

Kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, kujton Ekrem Rexhën, me rastin e 21 vjetorit të vdekjes së tij. Haradinaj tha se Komandant Drini u...

Tenton të vetëvritet një grua në Prizren

Një grua ka tentuar t’i japë fund jetës së saj dje rreth orës 13:00 në fshatin Caprac të Prizrenit. Burime të Gazetës Sinjali nga Spitali...

Bletarët që e rrezikojnë jetën për një ndër mjaltat më të pastra në botë

Bletarët në pjesën perëndimore të Gjeorgjisë rrezikojnë shumë për ta kryer punën e tyre të përditshme. Ata ngjiten në shkëmbinj dhe drunj të lartë...

Lajmet e Fundit