33.8 C
Prizren
E martë, 16 Korrik, 2024

Hoti: Thaçi ia kthejë dinjitetin Hasit

Ramadan Hoti PDKKryetari i Degës së PDK-së në Has, Ramadan Hoti falënderoi të premten edhe një herë kryeministrin e Kosovës, Hashim Thaçin për vendimin që ka marrë për themelimin e dy komunave në Has. “ Thaçi i’a kthejë Hasit dinjitetin e vetë duke e bërë atë me dy komuna”, tha Hoti.

Sipas tij, Hasi si regjion ka qenë çdo herë pjesë e proceseve dhe ka dhënë kontributin e vetë në çdo kohë.“Gjatë luftës së UÇK-së, Hasit dhe qytetarët e saj ishin gjithmonë pjesë e pandashme për çlirimin e vendit duke dhënë edhe bijtë e bijat më të mira të tyre”, tha Hoti.

Ai tha se pas luftes Hasit i’u premtua që do të bëhet komunë nga kryetari i PDK-së,
Hashim Thaçi.” Këtë premtim që dikur ishte ëndërr për ne hasjanet sot e bëri realitet. Hasi u bë me dy komuna”, tha Hoti.Ai tregoi se pas mbajtjes së këtij premtimi nga Thaçi, në PDK Dega në Has janë anëtarësuar mbi 1000 anëtarsime të reja.

“Kemi përkrahjen e qytetarëve të Hasit, dhe rreshtime intelektuale dhe kuadro të shumta të të gjitha lamive për të cilët PDK-ja, do të ketë gjithmonë hapësira të mjaftueshme që ky kuadër t’i dëshmojë vlerat e veta intelektuale, familjare dhe kombëtare”, tha Hoti.

Sipas tij, Hasi e ka te sigurtë zhvillimin e afërt dhe mirëqenien, sepse institucionet e Republikës së Kosovës në krye me Thaçin, do të ndihmojnë komunat e Hasit.

“Të rinjët e Hasit deri tash asnjë shpresë nuk e patën për t’u bërë pjesë e zhvillimeve ekonomike e as politike si në komunën e Prizrenit e aq më pak në komunën e Gjakovës. Tani rinisë së Hasit i’u është ofruar shpresa përmes Partisë Demokratike te Kosovës që do t’u hapen rrugët që të bëhen pjesë e këtyre zhvillimeve. Në këto zgjedhje që i kemi afër me përkushtimin më të madh që të jemi gjithmonë në shërbim të popullit, dhe do ta bëjmë të pamunduren që Partia Demokratike të fitojë dhe përfundimisht së bashku do t’i bëjmë realitet aspiratat e Hasit”, tha Hoti./PrizrenPress.com/

 

Më Shumë

Programi special i DokuFestit kushtuar filmit sivjet vjen me tre dokumentarë

Programi special i DokuFestit që i dedikohet vetëm filmit, në edicionin e 23-të të festivalit, vjen me një përzgjedhje të tre dokumentarëve të veçantë,...

2 mijë e 220 tiketa trafiku të shqiptuara brenda 24 orëve

2 mijë e 220 tiketa trafiku janë shqiptuar brenda 24 orëve në Kosovë. Kështu ka bërë të ditur policia përmes raportit. Poashtu, kanë ndodhur 28 aksidente...

Lajmet e Fundit