23.8 C
Prizren
E premte, 19 Gusht, 2022

Hungaria do t’i kthejë të gjithë kosovarët

Emigrant kosovarZëvendësministri i Integrimit Evropian, Gëzim Kasapolli ka thënë se brenda dy muajve do të kthehen të gjithë kosovarët që po mbahen në qendrat e ndalimit në Hungari. Në emisionin Interaktiv, ai ka bërë të ditur se institucionet e Kosovës janë në kontakt të vazhdueshëm me autoritet hungareze që kthimi të bëhet sa më shpejt.

“Besoj që brenda 2 muajve të ardhshëm do të përmbyllet kthimi i të gjithë atyre kosovarëve që janë në Hungari të paktën”, ka thënë Kasapolli, duke shtuar se trendi i njëjtë do të bëhet edhe me vendet tjera ku ka azilkërkues kosovarë.

Ai ka pranuar se një nga arsyet kryesore i këtij fluksi të azilkërkuesve janë edhe kushtet e vështira sociale por ka thënë se duhet të bëhet e qartë se meqenëse Kosova është pjesë e listës së bardhë ku gjendja ekonomike dhe politike është e mirë, atëherë vendet e BE-së nuk japin azil për kosovarët.

Një ditë më parë edhe shteti i Belgjikës i është shtuar vendeve që nuk do të japin azil për kosovarët. Ky shtet thotë se Kosova është në listën e vendeve të sigurta, andaj brenda 15 ditësh pothuajse të gjithë azilkërkuesve do t’u refuzohet kërkesa për qëndrim. Muajt e fundit dukuria e migrimit të qytetarëve të Kosovës është rritur dukshëm.

Më Shumë

Sot nis edicioni i 40-të i Seminarit Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare

Edicioni i 40-të i Seminarit Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare pritet të fillojë sot më 15 gusht. Hapja solemne e këtij edicioni jubilar...

VIDEO | Robert Berisha ndan momente intime me partneren gjatë pushimeve

Robert Berisha dhe partnerja e tij Laureta kanë qenë shpesh në qendër të medieve rozë që kur bënë lidhjen e tyre publike. Ata shpesh...

Lajmet e Fundit