22.8 C
Prizren
E hënë, 8 Gusht, 2022

Migrimi – shqetësues

Udhëheqësi i Departamentit të Diasporës në AAK, Jahja Lluka, ka thënë të se institucionet e Kosovës duhet ta marrin më seriozisht çështjen e migrimit të qytetarëve. Ai ka thënë se kjo dukuri është shqetësuese për të ardhmen e rinisë dhe të shtetit të Kosovës.

JahjaLluka-aak“Trendi në rritje i migrimit legal dhe ilegal të qytetarëve të Kosovës për në vendet e ndryshme të botës duhet të jetë shumë shqetësues për institucionet e vendit, në veçanti për Qeverinë e Kosovës, e cila duhet të krijojë kushte më të mira për qytetarët dhe rininë tonë. Migrimi po ndodh për shkaqe ekonomike dhe ky është rrezik shumë i madh edhe për qytetarët që e marrin këtë rrugë. Mos të flas edhe për dëmin që po i shkaktohet Kosovës për liberalizimin e vizave”, ka thënë Lluka në intervistën për “Epokën e re”.

Ai e ka akuzuar Qeverinë e Kosovës se nuk ka bërë asgjë për ta parandaluar migrimin ilegal që nga tragjedia e lumit Tisa. Lluka i ka bërë thirrje Qeverisë që urgjentisht të merret me problemin e mërgimit ilegal, e cila, sipas tij, është rrugë pa kthim për qytetarët e Kosovës.

“Qeveria e Kosovës duhet ta marrë me shqetësim këtë punë e jo vetëm me fjalë sepse ka shumëçka që mund të bëhet në këtë drejtim. Ka mundësi nëpërmjet hapjeve të vendeve të reja të punës, më shumë në fshatra, apo edhe me subvencione nga Ministria e Bujqësisë”, ka theksuar Lluka.

Më Shumë

Era Istrefi merr vëmendje me një nga paraqitjet e fundit, thekson linjat trupore në veshjen plot stil

Këngëtarja e njohur shqiptare, Era Istrefi pas një pauze të gjatë është iu është rikthyer performancave muzikore. Pas lansimit të projekteve të reja, tashmë Era...

Kurti lavdëron DokuFestin: Do të më shihni sërish në Prizren – magjia rifilloi

Kryeministri Albin Kurti ka thënë se DokuFest, që ka nisur mbrëmë, është ngjarja më e madhe kulturore ndërkombëtare në Kosovë. Ai aka thënë se DokuFest...

Lajmet e Fundit