13.8 C
Prizren
E martë, 28 Maj, 2024

Hydajet Hyseni: Nuk u votua Tribunali, por bashkësia ndërkombëtare

Hydajet HyseniDeputeti i PDK’së Hydajet Hyseni i cili votoi sot kundër themelimit të Gjykatës Speciale për krimet e supozuara të luftës, thotë se duhet të pyeten ata deputetë që votuan pro se për çka votuan, sepse nuk dihet për çka kanë votuar.
Ai tha se objektivisht nuk është votuar themelimi i një Tribunali.

Hyseni tha se është votuar “bashkësia ndërkombëtare”.

“Do të ishte interesante po të pyeten deputetët për çka votuan. Ne kishim në rend dite ratifikimin e një marrëveshje ndërkombëtare, që nuk ishte marrëveshje, ishte një letërkëmbim mes Presidentes dhe baroneshës Ashton. Shumëkush do të thoshte nuk kam votuar për Tribunalin sepse objektivisht nuk është votuar për Tribunalin. Ata kanë votuar për bashkësinë ndërkombëtare, si diçka e gjithëfuqishme, që qëndron mbi ne, që përcakton fatin tonë dhe kush është ai që do ta kundërshtojë bashkësinë ndërkombëtare”, tha Hyseni në emisionin “Zona B” të KlanKosovës.

Më Shumë

Bujqit e Rahovecit përkrahen me 21 milionë euro grante e subvencione

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci gjatë vikendit ka qëndruar në qytetin e Rahovecit, me ç’rast ka shënuar “Ditën e Verarisë”,...

Kafka – Shkrimtari i pavdekshëm edhe 100 vjet pas vdekjes

100 vjet më parë, më 3 qershor 1924 ndërroi jetë një nga shkrimtarët më të njohur të hapësirës gjermanofolëse. Në të gjithë botën tregimet...

Lajmet e Fundit