10.8 C
Prizren
E martë, 6 Dhjetor, 2022

Ish-sulmuesi i Dynamo Kyiv: Sportistët po luftojnë në vend se të merren me sport

LOleh Blokhin egjenda e futbollit ukrainas, ish-sulmuesi i Dynamo Kyiv, Oleh Blokhin dënoi ashpër pushtimin rus në vendin ukrainas.

Futbollisti legjendar ukrainas, fituesi i Topit të Artë në vitin 1975, dhe tani – bashkëkryetar i Këshillit për Zhvillimin Strategjik të Futbollit Profesional UAF, dënoi agresionin e Rusisë dhe Bjellorusisë kundër Ukrainës.

“Unë, Oleg Blokhin, u bëj thirrje të gjithë atyre nga të cilët kjo varet, para së gjithash komandës ushtarake të Rusisë dhe Bjellorusisë, të ndalojnë menjëherë bombardimet e qyteteve të Ukrainës dhe të tërheqin trupat e tyre. Ju jeni në luftë jo vetëm me ushtarët e Ukrainës , por edhe me popullatën civile, kjo është e papranueshme! Ky është krim”, tha Blokhin.

“Unë jam me origjinë nga Kievi, vendlindja ime nuk ka parë një agresion të tillë që nga Lufta e Dytë Botërore. Kiev, Kharkiv, Chernihiv, Kherson, Mykolayiv, qytete dhe fshatra të tjerë u shkatërruan. Futbolli, të cilit i jam përkushtuar dhe i jam përkushtuar gjithë jetën, vazhdon të pësojë humbje që nga fillimi i pushtimit të rajoneve të Krimesë, Donetskut dhe Luhanskut. Kombëtaret i kanë ndërprerë plotësisht stërvitjet. Të gjitha aktivitetet sportive janë pezulluar. Atletët janë të detyruar të mbrojnë atdheun e tyre në vend që të merren me sport.”

“Federatat Botërore të Futbollit dhe Sporteve kanë dënuar veprimet tuaja, duke hequr ekipet kombëtare të Rusisë dhe Bjellorusisë nga pjesëmarrja në turne ndërkombëtarë.

Ju po mbyllni trashëgiminë botërore. Ju po mbyllni botën për rusët dhe bjellorusët. Ejani në vete! Tërhiqni trupat! Ndaloni këtë luftë”, përfundoi ai.

Më Shumë

BE dakordohet për liberalizim të vizave për Kosovën

Ambasadorët e vendeve anëtare të Bashkimit Evropian sot janë pajtuar për t’i dhënë mandatin Këshillit Evropian për të negociuar çështjen e liberalizimit të vizave...

Vdekja e 17-vjeçarit të Trepça ’89, Agim Ademi dhe lojtarët e dy ekipeve shkojnë te Spitali i Prizrenit

Kryetari i Federatës së Futbollit të Kosovës, Agim Ademi, është duke qëndruar tek Spitali i Prizrenit pas vdekjes së futbollistit 17-vjeçar të Trepça ’89....

Lajmet e Fundit