-4.2 C
Prizren
E martë, 25 Janar, 2022

Ish-zëvendëskryeministrja e Kosovës mbështet Mytaher Haskukën për kryetar të Prizrenit

Ish-zëvendëskryeministrja e Kosovës, Albulena Balaj – Halimaj, do të mbështet kandidatin e LVV—së, Mytaher Haskuka, në balotazhin e 14 nëntorit.

Ajo, përmes një statusi në Facebook, i ka dhënë arsyet pse ka vendos të dalë kundër vendimit të partisë së saj, Nismës Socialdemokrate, e cila ka lidhur koalicion me PDK-në.

Postimi i plotë

Asnjëherë deri më tani nuk i kam dalur kundër qëndrimeve të partisë sime kur ato janë marrë gjatë proceseve demokratike brenda organeve të saj, ani pse ka patur raste kur nuk jam pajtuar por gjithmonë kam respektuar vendimin e shumicës, por për dallim nga atëherë dhe pas shumë diskutimeve me familjarë e mbështetës tani nuk e mbështes “vendimin” e disa individëve brenda degës në Prizren për krijimin e PAN-it duke ditur se këto koalicione vetëm kanë dëmtuar partinë tonë dhe jo vetëm kaq…

Përjashtimi i mendimeve të disa antarëve të kryesisë të Nismës në Prizren brenda organeve të partisë na bën ne që këtë mendim ta shfaqim publikisht dhe në këtë formë e jo ashtu siç do të duhej.

Nisma në Prizren nuk do të duhej ta mbështeste PDK-në.

Jam kundër këtij bashkëpunimi për shumë arsye, e që disa do t’i them këtu e disa do t’i them nëse të tjerëve u intereson.

Nisma në zgjedhjet e 2017-tës ishte kundër po këtij kandidati të PDK-së i cili është edhe sot.Sot, a ndryshoj kandidati, apo qëndrimi i disa individëve mbrenda Nismës?
Ne ishim munduar më shumë se sa për veten ta sjellnim në qeverisje në Prizren Mytaher Haskukën, e ta rrëzojmë Shaqir Totajn. Pse është dashur t’i humbim 4 vite nëse qëllimi paska qenë që prap se prap të mbështetet PDK dhe Shaqir Totaj?

Të gjithë në Nisma e dijnë që Mytaher Haskuka nuk e ka prishur koalicionin me Nismën.

Të gjithë e dijnë se ishin disa individ të cilët bënë gabime. Këtë e kam thënë në mbledhje të kryesisë atë kohë, ne ishim fajtori. Kështu u larguan shumë antarë të Nismës ose i larguam ne sepse mendonin ndryshe…

Prandaj, unë sot, në asnjë mënyrë nuk do ta mbështes këtë koalicion për të cilin as nuk pata mundësi ta them mendimin tim në kryesi.

Asnjë individ nuk mund të marr vendime për askë dhe për asgjë pa respektuar organet e partisë. Partia nuk është e asnjë individi, por e të gjithëve, pavarësisht kush udhëheq me të dhe partia duhet të jetë gjithmonë e hapur dhe asnjëherë të mbyllet.

Unë jam dhe do të jem në Nisma derisa unë nuk vendos ndryshe, apo derisa organet e partisë nuk vendosin ndryshe.

Prandaj kështu e këtu ku jam, mbështetjen time, të familjes time dhe të miqëve të mi, në balotazh për kryetar të Prizrenit në zgjedhjet e 14 nëntorit do ta merr Mytaher Haskuka, ani pse me disa politika të tij nuk jam pajtuar dhe atë e kam thënë publikisht.

Duke i kërkuar falje secilit anëtarë të Nismës (e që jam e sigurt se do të më kuptojnë kur analizojnë drejtë), nëse i krijova sado pak mjegull, kërkoj nga ta të më mirëkuptojnë dhe të mos frigohen asnjëherë për mendime ndryshe edhe brenda partisë.

Sa për të mos harruar; fitova për dy mandate vendin e deputetës në Kuvendin e Kosovës, isha zv. Kryeministre, ndërsa në zgjedhjet e fundit nacionale ishte kulmi i suksesit tim brenda Nismës, dola si e treta më e votuar mbrenda Nismës Socialdemokrate (duke mos dashur të përmend asgjë më shumë e duke falenderuar përsëri secilin që më ka mbështetur), si mund të injorohet dhe përjashtohet mendimi im për orientimin e partisë time???Me Nismën dhe njerëz të vërtet të Nismës! ??

 

Më Shumë

Inter Miami të interesuar për Luis Suarez

Inter Miami i David Beckham, kanë shprehur përsëri interesim për sulmuesin e Atletico Madrid-it, Luis Suarez. Inter Miami humbi në play-off sezonin e kaluar dhe...

Genoa emëron trajnerin e ri

Vetëm pak ditë pasi shkarkoi nga detyra Andry Shevchenko-n, klubi italian, Genoa, ka emëruar si trajner të skuadrës, gjermanin Alexander Blessin. Blessin nuk është shumë...

Haradinaj i pikëlluar për ndarjen nga jeta të aktivistit të AAK-së, Kristë Dulaj

Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka njoftuar për vdekjen e aktivistit të kësaj partie në Prizren, Krist Dulaj nga Zymi i Hasit. Haradinaj është shprehur...

Flamuri me të cilin u varros Ismail Qemali

Identifikimi i një objekti me kaq rëndësi për kombin shqiptar, nuk është një ngjarje e zakonshme. Ajo meriton një vëmendje të veçantë për nga...

Kush ishte Isa Boletini? Jeta dhe vepra e heroit kombëtar

Isa Boletini u lind më 15 janar të vitit 1864 në kullën e familjes në Boletin, pranë Mitrovicës, asokohe në sundimin e Perandorisë Osmane,i...

Saint-Etienne interesohet për Vedat Muriqin

 Saint-Etienne ka shprehur interesim për sulmuesin e Lazios, Vedat Muriqi dhe ata mund të kërkojnë të bëjnë një lëvizje për të në këtë muaj. Siç...

Ana e “errët” e Georgina Rodriguez, akuzat që hedh xhaxhai ndaj saj: Ronaldo ka një grua të keqe

Ishte krejtësisht e panjohur derisa në jetën e saj hyri Cristiano Ronaldo. Bukuroshja që i rrëmbeu zemrën yllit të fushës së blertë, tanimë është...

Vdekje e dyshimtë në Prizren

Një person ka vdekur në Prizren. Sipas njoftimit nga Policia, i njëjti jetonte vetëm dhe është gjetur nga të afërmit pa shenja jete. Në vendin...

Kanoset zyrtari i Gjykatës Themelore në Prizren

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se në Prizren është arrestuar i dyshuari mashkull kosovar, pasi që ka kanosur viktimën mashkull kosovar, zyrtar...

Shefkije Islamaj: Ligjërimi postmodern i Rexhep Qosjes

Shkrimtari Rexhep Qosja, me të drejtë, nga studiuesit e veprës së tij letrare-artistike konsiderohet përfaqësuesi më i rëndësishëm e më i veçantë i letërsisë...

Kuksianët bllokojnë rrugën në Morinë, kërkojnë të mos zbatohet vendimi me tre doza të vaksinës për të hyrë në Kosovë

Një numër qytetarësh kanë tentuar që të bllokojnë rrugën në Morinë. Situata është tensionuar për shkak të rregullave të rrepta kundër COVID-19 që Kosova ka...

Ndryshon moti në Kosovë, fillon prapë bora dhe shiu

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se sot dhe nesër do të mbajë mot me diell dhe pjesërisht i vranët në vendin tonë, raporton...

Prizren, 92 nxënës dhe 10 mësimdhënës pozitivë me COVID-19

Virusi Covid-19 ka prekur  nxënësit, mësimdhënësit dhe stafin e instuticioneve arsimore në Prizren. Drejtoresha e Arsimit, Luljeta Veselaj- Gutaj, thotë se sipas raporteve nga terreni...

Zhduket një vajzë në Prizren

Një vajzë është raportuar e zhdukur në Prizren. Sipas njoftimit nga Policia rasti është lajmëruar të martën nga babai i saj. Ai ka thënë se...

Masat e reja antiCOVID, dhjetëra qytetarë të Shqipërisë kthehen mbrapsht në Morinë

Një numër i madh udhëtarësh janë kthyer sot paradite në Morinë duke mos u lejuar të futen në Kosovë për shkak të rregullave të...

Arrestohen dy persona në Prizren, dyshohen se mashtruan me viza pune në agjencinë e tyre të punësimit

Prokuroria Themelore në Prizren, Departamenti i Përgjithshëm, nga muaji qershor i vitit 2021 ka qenë duke hetuar një rast të mashtrimit nga një agjenci...

Lajmet e Fundit