17.8 C
Prizren
E hënë, 6 Shtator, 2021

“Ismaili nuk po shkruan më”, thotë Helena Kadare

Shkrimtarja Helena Kadare rrëfen hollësi rreth librave dedikuar femrës shqiptare.

Helena flet për marrëdhënien e bukur dhe të vështirë jetuar me Kadarenë. “Ismaili, aktualisht, nuk po shkruan thotë ajo, por mendon se ka dhënë mjaftueshëm për letërsinë për 60 vjet”, thotë ajo. /ABC/

Më Shumë

“Balkan Film Food Festival” në Pogradec, në konkurrim 35 filma nga Ballkani

Rreth 35 filma nga Greqia, Turqia, Bullgaria, Rumania, Shqipëria, Mali i Zi, Sllovenia dhe Kroacia janë në konkurrim në edicionin e 11-të të “Balkan...

Zyrtare: Pjanic bashkohet me kampionin turk, Besiktas

Miralem Pjanic është larguar nga Barcelona pas një viti qëndrim në Camp Nou. Në fakt ka qenë një vit i tmerrshëm për boshnjakun, që nuk...

21 të vdekur dhe mbi 1 mijë raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se në 24 orët e fundit janë regjistruar 1278 raste të reja. Gjithashtu, gjatë kësaj periudhe kohore, për shkak të...

MAPL mbështet 17 komuna në Kosovë në 24 projekte me mbi 2 milion euro, përfituese edhe komuna e Prizrenit

Mbi dy milionë euro do të jenë projektet që Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal, do t’i ndajë në projekte për 17 komuna të...

Prizren, një femër kanoset përmes telefonit

Një femër nga Prizreni ka kërkuar ndihmë nga Policia e Kosovës të enjten pasi që ishte kërcënuar përmes telefonit, raporton PrizrenPress Viktima ka raportuar rastin...

Bali Muharremaj viziton Qendrën e Mjekësisë Familjare në Studençan

Kryetari i Suharekës Bali Muharremaj mëngjesin e sotëm ka vizituar Qendrën e Mjekësisë Familjare në Studençan, ku u njoftua me kushtet dhe shërbimet mjekësore...

24 policë kanë vdekur nga Covid-19, Sveçla bën të ditur se janë vaksinuar rreth 8 mijë pjesëtarë

Me rastin e 22-vjetorit të themelimit të Policisë së Kosovës  është mbajtur ceremoni solemne për nder të shënimit të kësaj dite, raporton Ekonomia Online. Fillimisht...

Emily Ratajkowski bën një kthim triumfues në shfaqjen e “Savage X Fenty”, gjashtë muaj pasi u bë nënë

Ajo u bë nënë për herë të parë në mars të këtij viti. Por, kjo nuk e ka ndaluar modelen e njohur, Emily Ratajkowski, që...

Kujtim Gashi i thur elozhe Shaqir Totajt

Ish-ministri i Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, i ka thur elozhe kandidatit të PDK-së për kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj. Gashi, i...

26 të vdekur dhe 1448 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se në 24 orët e fundit kanë vdekur 26 persona nga COVID-19, shkruan Sinjali. Gjithashtu gjatë kësaj periudhe kanë rezultuar...

Dragash, akuzon drejtorin e shkollës për sulm fizik

Meriton Tërshnjaku nga Dragashi po pretendon se u sulmua me shufër metalike nga drejtori i shkollës fillore “Fetah Sylejmani”, Florim Çengaj. Tërshnjaku që ka një...

Dy dasma në Prizren, policia i gjobitë dhe i shpërndan të pranishmit

Të dielën, policia në Prizren gjatë inspektimit te salloneve te dasmave për respektimin e masave anti-COVID, ka hasur në një organizim familjar. Siç njoftohet, policia...

Cascarino: ‘Mbappe ka bërë hapa mbrapa në karrierë, nuk duhet t’i ngjajë Ronaldinhos’

Legjenda Tony Cascarino lka bërë një deklaratë të bujshme në radio talkSPORT. Ndër të tjera, ai theksoi se Mbappe po bën hapa prapa në...

KQZ publikon listën e kandidatëve të certifikuar për kryetarë të komunave dhe për kuvende komunale

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, pas certifikimit të grupit të fundit të kandidatëve, në përputhje me paragrafin 29.7 të Ligjit për Zgjedhjet e Përgjithshme, ka...

Vizat e punës, ambasada e Gjermanisë del me një njoftim

Ambasada e Gjermanisë në Kosovë ka dhënë një njoftim me rëndësi për kosovarët që duan të caktojnë termin për viza të punës. Përmes një njoftimi...

Prishja e printerit shtyn vaksinimin në Rahovec

Mbi 200 qytetarë të Rahovecit të cilët të mërkurën kishin shkuar për t’u imunizuar me dozën e parë të vaksinës anti-COVID, u kthyen mbrapsht. Kjo...

Lajmet e Fundit