25.8 C
Prizren
E mërkurë, 27 Shtator, 2023

Isuf Gashi nga Rahoveci, i ftuari i radhës nga Gjykata Speciale

Gjykata Speciale ka filluar me thirrjen e dëshmitarëve për të dëshmuar për krime të luftës. I ftuari i radhës është ish-luftëtari i UÇK-së, Isuf Gashi nga Komuna e Rahovecit.

Lajmin për këtë e ka bërë të ditur Organizata e Veteranëve të UÇK-së në këtë komunë, e cila ka njoftuar se Gashi do të intervistohet ditën e nesërme.

Isuf Gashi ishte ushtar i celulave të para të UÇK-së, njëri ndër themeluesit e Shtabit Regjional në Drenoc të Rahovecit ku si rrjedhojë ishte formuar edhe Brigada 124 “Gani Paçarizi ” e më vonë edhe Zona Operative e Pashtrikut.

Isuf Gashi është invalid i luftës i cili u plagos rëndë në vitin 1998.

Superliga vazhdon sot/ Liria i bën ‘konak’ Feronikelit ’74

Superliga e Kosovës në futboll, do të vazhdojë sot pasdite me tri ndeshjet e fundit të javës së gjashtë. Kryendeshja e kësaj fundjave luhet në...

Ndizen qirinj në Prizren për policin e rënë në krye të detyrës

Kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj, së bashku me zyrtarë komunalë e qytetarë, në Stacionin Policor Alfa në Prizren, shprehën sonte solidaritetin me familjen dhe...

Fitorja e Kosovës

Lajmet e Fundit