17.8 C
Prizren
E martë, 3 Tetor, 2023

Ivanoviq i kërkon Beogradit t’ua shpjegojë serbëve Marrëveshjen

OiverIvanovicDrejtuesit e lartë të Qeverisë së Serbisë duhet që sa më shpejt të shkelin në këmbë pjesën veriore të Kosovës për t’ua shpjeguar edhe një herë në hollësi pozicionin e Beogradit karshi zhvillimeve që po e përcjellin marrëveshjen e arritur në Bruksel, ka vlerësuar Oliver Ivanoviq, ish-sekretar shtetëror për Kosovën në Qeverinë e Serbisë.

Ai ka deklaruar se u bë një kohë prej se rajonin e ka vizituar zëvendëskryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ndërsa sipas Ivanoviqit, mungesa e informatave të dorës së parë stimulon veprime të ngjashme me krijimin e “Kuvendit të Kosovës dhe të Metohisë”.

“Ata kanë pretenduar që të krijojnë Kuvendin që do të përfaqësojë serbët në të gjithë territorin e Kosovës. Por, problemi është se kuvendi nuk mund të krijohet me anë të marrëveshjeve, por vetëm me anë të zgjedhjeve, të cilat nuk ndodhen. Meqë nuk konsideroj se është e vlefshme, konsideroj se kjo do të jetë joproduktive”, ka thënë Ivanoviq, për Telegrafin.

Ivanoviq ka thënë se partia që ai drejton nuk ka pranuar të marrë pjesë në këtë organizim që se njeh Qeveria e Serbisë.

Ndërkohë, besohet se mbështetës kryesor të “Kuvendit të Kosovës dhe Metohisë” janë partitë e Vojisllav Koshtunicës dhe të Sheshelit.

“Atyre po ju duhen ndoshta organizime të tilla, por neve nuk na duhet që të konfrontohemi me Qeverinë e Serbisë. Por, derisa Qeveria nuk është e qartë për pozicionin e saj, janë të mundshme lloj-lloj perceptimesh’, ka thënë Ivanoviq.

Duke folur për amnistinë e pritur, Oliver Ivanoviq nuk beson se do të amnistohen bartësit e kontrabandës dhe të kriminalitetit që mund të jetë bërë në veri të Kosovës.

“Këtu pritet të përfshihen vetëm ata që kanë punuar në institucionet e Serbisë e të cilat Prishtina i konsideron si institucione paralele”, ka thënë Ivanoviq.

Dy të vdekur pas një sulmi nga një ari në Parkun Kombëtar Banff të Albertas, Kanada

Dy persona janë gjetur të vdekur pas një sulmi nga një ari në Parkun Kombëtar Banff të Albertas, tha në një deklaratë Parks Canada. Sipas...

Kurti pranon telefonatë nga Shtëpia e Bardhë

Shqetësimin e Uashingtonit, për dislokimin e madh të trupave të Serbisë përgjatë kufirit me Kosovën, e ka shprehur koordinatori për komunikime strategjike në Këshillin...

Lajmet e Fundit