13.8 C
Prizren
E diel, 2 Prill, 2023

Izrael, armëpushim të përkohshëm në Gaza

Gaza14Më në fund Izraeli ka vendosur armëpushim të përkohshëm sot në Gaza, pas një kërkese të Kombeve të Bashkuara.

Ushtria Izraelite ka konfirmuar armëpushimin, i cili do të jetë 5 orë, për arsy e humanitare. Gjithsesi ata thanë nëse do të ketë sërish sulme nga Hamasi, Izraeli do të reagojë.

Një oficer i lartë i ushtrisë izraelite, në një intervistë për “BBC” u shpreh se armëpushimi ishte kërkuar nga OKB-ja dhe organizata e tjera ndërkombëtare.

Ndërkaq, zy rtarët palestinezë thanë se deri më tani si pasojë e sulmeve izraelite janë vrarë të paktën 220 banorë të Gazës dhe 1800 të tjerë të plagosur. Dje u vranë katër fëmijë palestinezë, të cilët ishin duke luajtur në një plazh pranë Gazës.

Kurse Hamasi ka lëshuar rreth 1200 raketa, duke vrarë një izraelit.

Më Shumë

Paqartësi për qytetarët lidhur me pagesën e tatimit në pronë, Ministria e Financave nuk përgjigjet

Vendimi për vlerësimin e faturave të tatimit në pronë ka sjell paqartësi lidhur me pagesën e këtij detyrimi. Sipas Asociacionit të Komunave të Kosovës (AKK),...

Moti sot me pak vranësira dhe intervale me diell

Sot do të mbajë mot kryesisht stabil, me pak vranësira dhe intervale me diell. Sipas parashikimeve të Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, temperaturat minimale të ditës...

Vjedhje në Rahovec

Një gazetar ideal

Lajmet e Fundit