3.8 C
Prizren
E hënë, 22 Prill, 2024

Izraeli bombardon ndërtesën e OKB-së, vriten dhjetëra palestinezë

Palestine-viktimaIzraelitët kanë sulmuar një ndërtesë të Kombeve të Bashkuara në Gazë, duke shkaktuar vdekjen dhe plagosjen e dhjetëra njerëzve, njoftoi një zëdhënës i OKB-së.

Të paktën 15 persona janë vrarë dhe 200 të tjerë janë plagosur kur shkolla e menaxhuar nga OKB dhe që shërbente si strehim, është bërë pre e bombardimeve.

Lajmin e ka bërë të ditur Ministria palestineze e Shëndetësisë.

Në shkollën ndodheshin me qindra palestinezë, që ishin larguar nga zonat e luftimeve.

Kreu i OKB-së, Ban Ki-Mun tha se është i tronditur nga sulmi në veri të Gazas.

Për herë të parë një ndërtesë e Kombeve të Bashkuara goditet nga ofensiave izraelite.

Në 16 ditët sulme, kanë humbur jetën mbi 7 39 palestinezë dhe janë plagosur mbi 4 000 të tjerë.

Më Shumë

Durrësi qyteti më i nxehtë deri në 2040-ën, në mesin e tyre edhe Prizreni

Zyra e Bankës Botërore në Kosovë bën të ditur se nxehtësia ekstreme në qytetet e Ballkanit Perëndimor është përkeqësuar ndjeshëm dhe valët e të...

56 vjet nga vdekja e novelistes amerikane, Edna Ferber

E quajtur “Novelistja më e madhe amerikane e kohës së saj”, novelistja dhe dramaturgja fituese e çmimit Pulitzer, Edna Ferber vdiq 55 vjet më...

Lajmet e Fundit