0.8 C
Prizren
E diel, 29 Janar, 2023

Ja çfarë vendosi Gjykata: Presidentja fillimisht mandaton Thaçin, pastaj Haradinajn

GjykataKushtetuese e KosovesGjykata Kushtetuese tashmë e ka marrë vendimin e saj në lidhje me pyetjet e Presidentes se kënd duhet ta mandatojë për formimin e Qeverisë së re; partinë që doli e para në zgjedhje apo koalicionin që ka shumicën në Parlament.

Një burim i Gazetës Express ka thënë se Gjykata ka vendosur 1 me 1.

“Gjykata ka vendosur 1 me 1. Kjo i bie se Presidentja fillimisht mandaton Hashim Thaçin si drejtuesin e koalicionit që ka fituar në zgjedhje, dhe nëse ai brenda 15 ditësh nuk arrin ta krijojë Qeverinë, Presidentja nis konsultimet me partitë politike dhe kush ofron më shumë deputetë, i jepet mundësia. Që në këtë rast i bie se mandaton z. Ramush Haradinaj si kandidat për Kryeministër i koalicionit LDK-AAK-Nisma, e që përbën shumicën në Parlamentin e Kosovës”, ka thënë burimi i Gazetës Express, brenda Gjykatës Kushtetuese.

Ndryshe, edhe pse sot Gjykata mori vendim, ajo nuk e publikojë atë për shkak të çështjeve procedurale të brendshme dhe përkthimit të tekstit në tri gjuhë.

Gjykata Kushtetuese vendos se kush do ta themeloj Qeverinë, por vendimi publikohet ditëve në vazhdim

Të hënën, më 30 qershor 2014, Gjykata Kushtetuese e Republikës së Kosovës, ka shqyrtuar dhe ka vendosur për rastin KO103/14, të parashtruar nga Presidenti i Republikës së Kosovës, përkitazi me vlerësimin e përputhshmërisë së nenit 84 [Kompetencat e Presidentit], paragrafi 14, me nenin 95 [Zgjedhja e Qeverisë] të Kushtetutës së Republikës së Kosovës.

Gjykata Kushtetuese do ta publikojë vendimin në ditët në vijim.

Më Shumë

Ngjarja e rëndë: Përplaset për vdekje nga treni 15-vjeçari shqiptar në Itali

Tragjik ka rezultuar fati i një 15-vjeçari shqiptar, i cili është përplasur mbrëmë nga një tren. Ngjarja e rëndë ndodhi në stacioni hekurudhor Chiari...

Grabitësi i armatosur vodhi 10,000 euro nga filiali i institucionit financiar në Prizren

10,000 euro i ka marrë grabitësi në institucionin mikrofinanciar në Prizren të premten. Menaxherja e filialit ka thirrur policinë pasi personi i maskuar dhe i...

Lajmet e Fundit