10.8 C
Prizren
E hënë, 4 Mars, 2024

Jose Mourinho shënjestron lojtarin e tij pas barazimit në Europa League

Jose Mourinho ka marrë edhe një herë vëmendjen pasi shpërtheu pas ndeshjes së Roma-s të enjten në mbrëmje, duke akuzuar në veçanti një lojtar.

Verdhekuqtë barazuan 1-1 me Servette në Europa League, me golin e Romelu Lukaku-t të anuluar nga një goditje e Chris Bedia në fillim të pjesës së dytë.

Barazimi e çoi Roma-n në 10 pikë në Grupin G, por e gjen veten dy pikë prapa Slavia Pragës në ndeshjen e fundit.

Ata do të përballen me Sheriff-in e fundit në grup në “Stadio Olimpico” më 14 dhjetor, por ka një shans që ata të marrin pjesë në play-off për të arritur në raundin e 16-të.

Mourinho po kërkon ta drejtojë Roma-n në finalen e Europa League për të dytin sezon radhazi.

Por portugezi ishte i pakënaqur me qëndrimet e lojtarëve të tij dhe përmendi mesfushorin Houssem Aouar. Ish-lojtari i Lyon-it u zëvendësua nga Lorenzo Pellegrini në minutën e 56-të.

“Përsëri ne ishim sipërfaqësorë në qëndrimin tonë, në interpretimin tonë të këtij momenti të ndeshjes”, tha ai për “Sky Sport Italia”.

“Ka lojtarë që edhe një herë humbën një mundësi për të provuar veten, për shembull Aouar”.

“Janë disa që janë në stol dhe vijnë në Serie A me një qëndrim të shkëlqyer, pastaj në Europa League vijnë me këtë qëndrim të plogësht, sikur nuk janë mësuar të qëndrojnë në stol dhe pastaj nuk e përmirësojnë lojën”, theksoi portugezi.

Mourinho, i vetmi trajner që ka fituar të tria garat e klubeve të UEFA-s, vazhdoi të pyesë lojtarët e tij për “bërjen e minimumit” në Europa League.

“Unë nuk dua të bëj dramë për hyrjen në play-off. Drama është se ne kishim qëndrim të gabuar nga këta lojtarë dhe ata që dalin kështu për pjesën e dytë, në mënyrë të përsëritur”, vazhdoi Mou.

“Sinqerisht nuk e kuptoj. Kam drejtuar 150 ndeshje të Champions League, të cilat janë shumë më të vështira, dhe megjithatë duket se ka njerëz që nuk kanë një histori të madhe në Evropë dhe i luajnë këto ndeshje me minimumin”.

“Ka nga ata që japin gjithçka për 90 minuta dhe nga ata që duket se e kthejnë hundën në këtë garë. Ka njerëz që ndihen rehat me këtë qasje sipërfaqësore dhe ne e paguajmë atë në rezultate”, përfundoi ai.

Roma rikthehet në Serie A kundër Sassuolo të dielën, para se të presë Fiorentina-n. Albanian Post

Më Shumë

PDK në Malishevë i reagon Limajt pasi tha se mori mbështetjen e familjes së Isni Kilajt

PDK në Malishevë ka bërë një reagim kundër kreut të Nismës Fatmir Limaj, i cili të shtunën njoftoi se ka marrë mbështetjen e familjes...

Murati: Mbi 61 mijë familje përfituan nga subvencionimi i energjisë elektrike

Mbi 61 mijë familje kosovare kanë përfituar nga subvencionimi i energjisë elektrike, në kuadër të pilotimit të programit për mbështetjen e familjeve të cenueshme.   Kështu...

Lajmet e Fundit