18.8 C
Prizren
E mërkurë, 31 Maj, 2023

Kampioni ukrainas i boksit vritet nga rusët pranë Bakhmut

Një kampion ukrainas i boksit është vrarë duke luftuar me rusët në vijën e frontit.

Oleksandr Onyshchenko, i cili ishte në ekipin kombëtar të vendit, vdiq në luftime pranë qytetit të rrethuar të Bakhmut. Trajneri i 30-vjeçarit, Dmytro Dubrov, e përshkroi atë si “një nga boksierët më të mirë” në një homazh emocionues.

“Ai ishte një nga studentët e mi më të mirë. Ai ishte si një djalë për mua. E kam trajnuar që kur ishte nëntë vjeç. Kemi kaluar një rrugë shumë të vështirë boksi, ai arritur shumë. Ai ishte një nga boksierët më të mirë në rajonin e Sumy dhe dy herë kampion i Ukrainës midis të rinjve”, tha trajneri.

Funerali i Oleksandr, ku morën pjesë shokë ushtarakë në rajonin Sumy dhe u transmetua në TV, u mbajt të mërkurën.

Një deklaratë nga federata e boksit të Ukrainës tha se “Oleksandr vdiq pranë Bakhmut duke mbrojtur atdheun ukrainas nga armiku rus. Federata e Boksit e Ukrainës shpreh ngushëllimet e saj të sinqerta për familjen e Oleksandr”.

Qyteti i Bakhmut ka parë disa nga luftimet më të ashpra që nga shpërthimi i luftës në shkurt të vitit të kaluar.

Bakhmut. Credit: AFP

Forcave të Vladimir Putin-it iu deshën pothuajse 300 ditë për të marrë kontrollin e qytetit, i cili është përshkruar si një rëndësi strategjike për luftën në Ukrainë.

Qyteti dikur ishte shtëpia e 73 mijë ukrainasve dhe se sot ai ka mbetur gërmadhë.

Fotot tregojnë ndërtesa të djegura dhe rrugë të shkatërruara totalisht pa jetë, pas disa muajsh të asaj që është përshkruar si “beteja më e përgjakshme” e luftës në Ukrainë.

Ukraina thotë se ushtarët e tyre kanë luajtur një rol kyç në strategjinë e tyre për të lodhur rusët. Dhe ata thonë se pozicionet e tyre aktuale në zonat përreth Bakhmutit do t’i lejojnë ata të sulmojnë brenda qytetit 400-vjeçar.

Qyteti ishte menjëherë në vijën e parë të luftës kur Putin pushtoi më 24 shkurt 2022, duke u granatuar rregullisht nga rusët

Por deri në gushtin e kaluar, rusët e bënë qytetin objektivin e tij kryesor, duke sjellë trupa në një numër marramendës.

Rusia ka vlerësuar të ketë pësuar deri në 100 mijë viktima, duke përfshirë 20 mijë të vdekur gjatë betejës.

Zyrtarët e NATO-s besojnë se ukrainasit i kishin mbajtur rusët në një shkallë pesë me një, që do të thotë se ata humbën rreth 20 mijë burra.

Bakhmut. Credit: AP

Bakhmut ishte bërë një betejë shumë simbolike si për Ukrainën ashtu edhe për Rusinë, duke u quajtur një “mulli mishi” dhe krahasuar me betejat e Luftës së Parë Botërore si Somme dhe Verdun.

Forcat ruse, të udhëhequra nga mercenarët e Grupit Wagner dhe komandanti i tyre i luftës Yevgeny Prigozhin pretenduan se kishin pushtuar qytetin gjatë fundjavës.

Ukraina megjithatë mbeti sfiduese dhe presidenti Volodymyr Zelensky mohoi se qyteti ishte i pushtuar ndërsa forcat e tij dukej se po rigrupoheshin në periferi.

Përfitimet taktike të Ukrainës në zonën rurale jashtë Bakhmut urban mund të jenë më domethënëse sesa duken, sipas disa analistëve.

Phillips O’Brien, një profesor i studimeve strategjike në Universitetin e St. Andrews tha se “Ishte pothuajse sikur ukrainasit sapo përfituan nga fakti që, në fakt, linjat ruse ishin të dobëta”.

“Ushtria ruse ka pësuar humbje kaq të mëdha dhe është aq e lodhur rreth Bakhmutit sa … nuk mund të shkojë më përpara”, shtoi ai. Albanian Post 

Më Shumë

Kurti: I kuptojmë shqetësimet e ndërkombëtarëve, por kemi edhe obligime

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pas situatës së tensionuar në veri të vendit. Kurti, në një postim në Facebook, ka thënë se i...

Dhunohet një vajzë në Suharekë: Arrestohet i dyshuari

Policia e Kosovës ka raportuar për një rast të dhunimit në Suharekë. I dyshuari është arrestuar dhe dërguar në mbajtje. Detaje të tjera nuk janë...

Lajmet e Fundit