22.8 C
Prizren
E hënë, 8 Gusht, 2022

Kastrati: FSK-ja çdo ditë është afër qytetarit

KadriKastrati-fskNjë ndër objektivat e Ministrisë së Forcës së Sigurisë së Kosovës dhe prioritetet e komandantit të FSK-së për këtë trupë është që ajo të bëhet forcë e dukshme për qytetaret dhe komunitetet.

Në kuadër të këtij objektivi, FSK-ja ka realizuar shumë projektet civilo -ushtarake nga të cilat ka përfituar drejtpërdrejtë popullata, thotë për Radio Kosovën komandanti i FSK-së, gjenerallejtnant Kadri Kastrati.

Projektet civilo ushtarake në FSK kanë një rëndësi të vecant për Forcën. Komandanti Kadri Kastrati tha se në këtë kuadër FSK-ja ka ndërtuar rrugë për komunitete kryesisht nëpër vendet rurale. Sipas tij, FSK-ja ka ndërtuar 65 kilometra rrugë apo 17 rrugë për komunitet e kryesisht ku drejtpërdrejt përfiton popullata. Ai veçon urën e Rakovinës dhe atë të Manastrirt të Decanit.

”Kemi ndërtuar ura një për komunitetin serb në manastirin e Deçanit, po ashtu urën montuese në Rakovin, kemi ndërtuar edhe shkolla, kemi pastruar lumenj, që kjo neve na gëzon se FSK-ja çdo ditë eshte afër qytetarit”.

Forca e Sigurisë së Kosovës gjithashtu jep edhe asistencë mjekësore për serbët në Komunën e Istogut. Komandanti Kastrati thotë se mjekët e FSK-së bëjnë vizita mjekësore çdo dy javë nëpër fshatrat ku banon komuniteti serb.

”Çdo dy javë shkojnë pjestarët e Kompanisë së Mjeksisë bëjnë kontraolla mjekësore dhe ju ofrojnë barna…”

Ndërkaq tash me fillimin e stinës së dimrit FSK-ja do të fillojë ligjëratat nëpër shkolla për vetëdijësim nga minat.

Më Shumë

Mot me diell dhe vranësira kalimtare, mundësi për riga shiu

Gjatë kësaj jave do të mbaj mot kryesisht me diell dhe temperatura të larta. Vranësira kalimtare paraqiten sot të cilat kanë mundësi që të sjellin...

Sot fillon Shkolla Verore Ndërkombëtare në Universitetin “Ukshin Hoti” Prizren

Në Universitetin “Ukshin Hoti” në Prizren, sot fillon edicioni i parë i Shkollës Verore Ndërkombëtare, e cila bashkëorganizohet me ITP-Prizren dhe DokuFest. Në këtë...

Lajmet e Fundit