5.8 C
Prizren
E diel, 21 Prill, 2024

Personat me Aftësi të Kufizuara: Qeveria po na injoron

Personat me Aftësi të KufizuaraNë Ditën Ndërkombëtare për personat me aftësi të kufizuara, këta të fundit, kanë marshuar rrugëve të Prishtinës për të kërkuar dhe paraqitur të drejtat e tyre elementare.

Afrim Maliqi, kryetar i HANDIKOS-it gjatë një fjalimi në sheshin “Ibrahim Rugova” tha se, në Kosovë persona me aftësi të kufizuar janë me përplot pengesa.

Kurse Pranvera Syla përfaqësuese e kësaj organizate dha vërejtje për institucionet e vendit për siç tha ajo mos përmbushjen e kërkesave primare për këtë kategori.

“Sipërfaqet nëpër rrugë janë jo të rrafshëta, jo të shfrytëzuara. Lartësia është tejet e madhe e bankomatëve të bankave”, ishin ndër vërejtjet që i shpalosi Syla.

Ndërsa Fatmire Osmani e cila është asistente e djalit të saj me aftësi të kufizuara, tha për Indeksonline se 100 euro pagesë mujore, nuk iu dalin për të përmbushur kërkesat e djalin të saj.

“Marre duhet me ju ardhë prej qeverisë e deri tek presidentja e vendit që nuk po u bjen ndërmend aspak për kategorinë më të lënë anash në Kosovë”, tha Osmani.

Gjatë këtij tubimi, pjesëmarrës ishte edhe kryetari i ri i Prishtinës, Shpend Ahmeti.

Më Shumë

Liria zyrtarisht bie nga Superliga

Liria edhe matematikisht i ka humbur gjasat për mbijetesë, ndonëse ishte dorëzuar kohë më pak. Skuadra prizrenase gjashtë xhiro para fundit nuk ka më gjasa...

Lirohen katër policët e ndaluar nga Serbia, jo edhe Jankoviq

Katër policët e Kosovës, të cilët janë ndaluar që nga dje nga autoritetet e Serbisë, janë liruar. Një gjë të tillë e bëri të...

Lajmet e Fundit