18.8 C
Prizren
E hënë, 3 Tetor, 2022

Kazakistan, merr flakë autobusi; vdesin 52 pasagjerë

Gjithsej 52 pasagjerë të një autobusi kanë vdekur në Kazakistan për shkak të një zjarri të shpërthyer në bord. Tragjedia ka ndodhur në rajonin e Aktobes, në veri të vendit.

Vetëm pesë nga 57 personat që gjendeshin në autobus kanë mbijetuar. Sipas autoriteteve lokale, pasagjerët e mjetit ishin të gjithë qytetarë të Uzbekistanit fqinj. Shkaqet e zjarrit nuk janë zbardhur akoma, por policia dyshon se mund të ketë ndodhur nga një qark i shkurtër.

Siç raportohet nga autoritetet kazake të operacioneve të emergjencës, në vendngjarje ndodhen policia, mjekët dhe zjarrfikësit.

Sipas asaj që referojnë burime nga Ministria e Shërbimeve dhe Emergjencës, mjeti ishte regjistruar në Kazakistan. Dy shoferët, të dy kazakë, kanë mbijetuar.

Ndërkohë që të gjithë të mbijetuarit janë shtruar në një spital në rajonin e Irgizit për të mjekuar plagët e marra.

Më Shumë

Haxhiu nuk i mban lotët: Gjumin nuk e bëj rehat për rastin Dehari

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, nuk ka mundur t’i mbajë lotët derisa ka folur për rastin e aktivistit të Lëvizjes Vetëvendosje, Astrit Dehari, më...

MF pasnesër do të ekzekutojë pagesat për këtë kategori

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ua rikujton të gjithë përfituesve ndryshimin e datave të pagesave. Me datë 20 janë ekzekutuar pensionet e veteranëve dhe...

Lajmet e Fundit