19.8 C
Prizren
E premte, 12 Prill, 2024

Kërkohet që gjuha rome të jetë zyrtare në Prizren

Romët, jetojnë tradicionalisht në Prizren dhe janë aset i rëndësishëm për kompletimin e shoqërisë së larmishme të qytetit tonë, i cili njihet për harmoni në bashkëjetesë të të gjitha komuniteteve.

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj, priti sot përfaqësuesit e “Grupit të Intelektualëve Romë në Komunën e Prizrenit” dhe përfaqësuesit e organizatave joqeveritare e shoqërisë civile, kërkesa e të cilëve ishte që gjuha rome të njihet si gjuhë në përdorim zyrtar në Komunë.

Me këtë rast, Totaj tha se përfshirja e gjuhës rome në përdorim zyrtar në Komunën e Prizrenit, do të trajtohet me seriozitetin maksimal, për ta shtyrë përpara si proces i cili është neglizhuar në të kaluarën.

Ai u shpreh se gjuha është jetike për njerëzimin e ky komunitet ka trashëgimi unike dhe ndër prioritetet e Komunës është mbrojtja e të drejtave të komuniteteve si dhe e të gjithë qytetarëve të Komunës së Prizrenit, pa dallim./ PrizrenPress.com

Më Shumë

Dr. Edona Sopaj i bashkohet Vetëvendosjes në Prizren

Specialiste e Radiologjisë, Dr. Edona Sopaj i është bashkuat Lëvizjes Vetëvendosje në Prizren. Kryetari i Qendrës së LVV-së, Artan Abrashi së bashku me deputetin Arbër...

Roma fiton derbin e kryeqytetit

Roma ka shënuar fitore me rezultat minimal 1-0 në derbin ndaj Lazios në atë që njihet ndryshe si ‘Derby della Capitale’ në kuadër të...

Lajmet e Fundit