23.8 C
Prizren
E premte, 19 Korrik, 2024

Komuna e Prizrenit nuk miratoi projektbuxhetin për vitin 2014-2016

Prizren-Asambleja komunaleKomuna e Prizrenit nuk ka mundur të  votojë  projektbuxhetin për vitin 2014-2016. Në votimin e parë  23 këshilltarë kanë votuar  kundër, 15  këshilltarë kanë votuar  pro projektbuxhetit dhe një ka abstenuar.

Kryesusi i Kuvendit Komunal, Nijazi Kryeziu ka ripërsërit edhe një herë votimin pasi që është arsyetuar se  teknika nuk ishte mirë.
Në votimin e dytë me 18 vota kundër dhe 16 pro nuk ka arritur sërish që të kalojë  projektbuxheti .

Kryesuesi Kryeziu paralajmëroi mbledhje të Kuvendit me pikën e vetme projektbuxhetin të enjten e ardhshme.

Opozita  dhe opozita në këtë seancë të Kuvendit Komunal, kanë akuzuar njëra –tjetrën për dështime.

Shefi i GP të LDK-së, Haziz Hodaj tha se “Qeveria Muja” nuk ka realizuar asnjë projekt kapital. “Asnjë projekt  kapital që është premtuar nga kjo qeveri nuk është realizuar. Janë asfaltu disa rrugë e rrugica sa për t’ia marrë votën qytetarëve”, tha Hodaj.

Ai tha se pushteti aktual në Prizren,  po asfalton rrugë pa i ndjekur proceduar ligjore të Prokurorimit. ”Ju e keni dërguar në burg edhe zyrtarin e Prokurorimit”, tha Hodaj.

Ai si shembull ka marrë asfaltimin e rrugës Piranë-Reti. “Kjo rrugë është asfaltuar ndërsa në projektbuxhet parashihet  të asfaltohet në vitin 2013. Ky rast është për t’u hetuar nga organet e drejtësisë”, tha Hodaj.

Drejtori i Shërbimeve Publike, Hasan Hasani tha ndërkaq se këshilltari i LDK-së, Haziz Hodaj po banë fushat politike me shpifje. “Hazizi  po shpif dhe po rren. Nuk është asnjë deklaratë e tij e vërtet“, tha Hasani. /PrizrenPress.com/

Më Shumë

Moti sot , temperaturat deri në 37 gradë Celsius

Moti sot parashihet të jetë me diell dhe vranësira të shpërndara, të cilat më prezente do të jenë në orët e mesditës. Temperaturat minimale parashihen...

Aksident trafiku në Gjinoc të Suharekës, lëndohet një person

Një aksident trafiku ka ndodhur ditën e  diel në Gjinoc të Suharekës. Si pasojë e këtij aksidenti një person ka pësuar lëndime të lehta. Rastin për...

Lajmet e Fundit