6.8 C
Prizren
E diel, 21 Prill, 2024

Konjufca: LDK e AAK paterica të Thaçit

GlaukKonjufcaNënkryetari i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca thotë se Kuvendi i Kosovës që nga konstituimi i tij, në janar të vitit 2011, u përball me shumë sfida. Ndërsa, ka akuzuar dy partitë opozitare LDK-në dhe AAK-në se kanë qenë paterica të kryeministrit Thaçi.

“Faza e parë ishte krizë e legjitimitetit për shkak të vjedhjes së votave”, tha Konjufca në emisionin “Zona B” në Klan Kosova.

Pas kësaj, Konjufca tha se ishin dy partitë opozitare, Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, që sipas tij, nuk zgjodhën që të sfidonin seriozisht qeverinë, të cilës siç tha ai, i mungonte legjitimiteti.

“PDK varësisht momenteve të caktuara politike, ajo herë e ka shfrytëzu LDK-në e herë AAK-në për me i arrit numrat”, tha Konjufca.

Sipas tij, këto dy parti opozitare, gjithmonë kanë qenë paterica të kryeministrit Hashim Thaçi,” të cilit i kanë ndihmuar për të ecur”.

Ai tha se qeveria gjithmonë ka arritur ta manipulojë opozitën.

Konjufca e ka kritikuar Thaçin, edhe lidhur me, siç tha, akuzat e tij për mos votim të Forcave të Armatosura të Kosovës.

Më Shumë

Siguria në Prizren, vlerësohet e mirë

Drejtori i Policisë Rajonale në Prizren, kolonel Faton Alija, ka pritur në takim Besar Gashin, drejtori i Departamentit për Operative të SHKK nga Drejtoria...

Moti sot: Me vranësira të shpeshta dhe intervale të shkurta me diell

Moti sot parashihet të jetë me vranësira të shpeshta dhe intervale të shkurta me diell. Pritet që lokalisht të ketë ndonjë reshje të izoluar shiu,...

Lajmet e Fundit