19.8 C
Prizren
E shtunë, 1 Tetor, 2022

Kosova bëhet gati për aplikim në OKB

77Republika e Kosovës po bëhet gati që t’i hyjë sfidës për anëtarësim në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, që llogaritet si një nga veprimet më të rëndësishme që nga koha kur është shpallur pavarësia më 17 shkurt të vitit 2008. Telashet me Rusinë e Kinën janë evidente sepse ata kanë paralajmëruar veton, por sipas autoriteteve shtetërore të Kosovës, vendi ynë e ka në plan të lëvizë në këtë drejtim, pavarësisht kësaj situate.

Ministri i Jashtëm Enver Hoxhaj i ka rritur kërkesat për zëvendësimin e Rezolutës 1244, që do të ishte si veprim i parë për t’i hapur rrugë Kosovës për anëtarësim në OKB. Siç dihet Rezoluta në fjalë vazhdon të mbetet në fuqi, dhe si pasojë e kësaj as UNMIK-u nuk mund të largohet nga Kosova,shkruan Tribuna

Pengesë për këtë janë paraqitur Rusia e Kina, shtete të cilat e kundërshtojnë zëvendësimin e Rezolutës. Sidoqoftë, në Prishtinë vlerësojnë se ka alternativa për një gjë të tillë, ndërsa njëra nga to janë njohjet dhe anëtarësimi në sa më shumë organizata. Kosova tashmë është anëtare e Bankës Botërore, dhe Fondit Monetar Ndërkombëtar…

Më Shumë

Dogana e Kosovës konfiskon produkte higjienike të falsifikuara (foto)

Dogana e Kosovës ka njoftuar se kanë arritur të konfiskojnë produkte higjienike të falsifikuara. Sipas njoftimit të doganës, të gjitha produktet janë ndaluar gjatë ekzaminimit...

Latifi takon ministren Hajdari, flasin për investimet në Parkun Industrial në Opterushë

Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, është takuar me ministren e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, me të cilën ka biseduar për...

Lajmet e Fundit