22.8 C
Prizren
E shtunë, 15 Qershor, 2024

Kosova mbetet pa ushtri

FSK9-30Në shtator të vitit 2012. gjenerali gjerman Erhard Drevs po përgatitej ta lë Kosovën. Pas udhëheqjes njëvjeçare të KFOR-it, gjenerali kishte vendosur që me 7 shtatorë të bënte një punë të madhe për Kosovën. Atë ditë ai kishte firmosur raportin ku thuhej se FSK –ja i ka arritur kapacitet që të pavarësohet nga KFOR-i. Raportin e kishte nisur për në strukturat më të larta të NATO-s.Raporti për të cilin ish komandanti kishte folur edhe në ceremoninë e lamtumirëse do të duhej që brenda pak muajsh ta pavarësonte Forcën e Sigurisë së Kosovës dhe kësisoj, institucionet e shtetit të shpallur më 17 shkurt të vitit 2008 të mund ta shpallnin FSK-në në ushtri të Republikës së Kosovës. Asokohe, entuziazmi se ushtria do të bëhej kishte arritur kulmin. Zyrtarët e lartë kosovarë filluan të garonin se cili po e përmend më shumë fjalën “ushtri”.

Një vit pas ushtria nuk u bë dhe zyrtarët e lartë kosovarë kanë filluar të mos e përmendin më. Arsyeja janë katër shtete të NATO-së që nuk e njohin pavarësinë e Kosovës, shkruan ‘Tribuna’. Të katër shtetet refuzojnë që të bëhet deklarata e Aleancës Veriatlantike që i mundëson FSK-së të veprojë si e pavarur. Si rezultat FSK nuk po pavarësohet nga KFOR-i dhe ushtria nuk po bëhet.

Më Shumë

Vetura godet një vajzë 10 vjeçare në Dragash

Një aksident ka ndodhur në fshatin Buzëz tek rruga për fshatin Kuk të Dragashit. Nga ky aksident një fëmijë e moshës 10-vjeçare është aksidentuar. Komandanti...

Shpallet konkursi për regjistrimin e nxënësve në Shkollën e Muzikës “Lorenc Antoni” në Prizren

Shkolla e Muzikës “Lorenc Antoni” në Prizren ka shpallur konkursin për regjistrimin e nxënësve të rinj për vitin shkollor 2024/2025. Të gjithë nxënësit që kanë...

Lajmet e Fundit