25.8 C
Prizren
E hënë, 24 Qershor, 2024

Krasniqi: Vendimi do të jetë në anën e PDK-së

MemliKrasniqi_ministri kulturesNënkryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, ka shprehur optimizëm se Gjykata Kushtetuese do të vendosë në favor të lëndës së kësaj partie për vlerësimin e shkeljes së Kushtetutës në seancën konstituive të Kuvendit, në të cilën Isa Mustafa është zgjedhur kryeparlamentar.

Në një intervistë për “Epokën e re”, Krasniqi ka thënë se kanë ofruar argumente të mjaftueshme të cilat do ta bindin Kushtetuesen se gjatë kësaj seance janë shkelur Kushtetuta dhe Rregullorja e Kuvendit.

“Padyshim se në materialin që dorëzuam kemi përshkruar të gjitha faktet, të mbështetura në argumentet tona, përfshirë edhe dokumentet përcjellëse. Normalisht se është në kompetencë të Gjykatës Kushtetuese të dërgojë edhe më tutje dokumentacione apo materiale shtesë nga institucionet e tjera”, ka thënë Krasniqi.

Në këtë kontekst, Krasniqi e ka akuzuar koalicionin LDK-AAK-Nisma, i cili sipas tij ka tentuar ta uzurpojë Kuvendin e Kosovës.

Ai ka shprehur optimizëm se Gjykata Kushtetuese do të vendosë në favor të kësaj parashtrese.

“Unë besoj se, mbi të gjitha, është e qartë se të enjten me të vërtetë kishte tentim për ta uzurpuar institucionin e Kuvendit. Dhe jam i sigurt se një gjë e tillë do të pengohet edhe nëpërmjet aktgjykimit që ne besojmë se do të merret nga Gjykata Kushtetuese. Do të jetë në linjë me vlerësimin që i kemi dhënë ne si grup i deputetëve”, është shprehur Krasniqi, duke shtuar se në seancën konstituive është vendosur se kush është grupi më i madh parlamentar.

“Në seancën konstituive, në pjesën e parë të zhvillimit të punimeve me 117 vota për, pa asnjë kundërshtim dhe asnjë abstenim, është miratuar raporti i Komisionit të përkohshëm për verifikimin e mandateve dhe imuniteteve të deputetëve, sipas të cilit, grupi i parë parlamentar është grupi i cili udhëhiqet nga PDK-ja, pastaj vijnë grupet e tjera ashtu siç KQZ-ja i ka certifikuar rezultatet e zgjedhjeve”, ka deklaruar Krasniqi.

Ai ka thënë se mosurimi i shteteve mike lidhur me zgjedhjen e Isa Mustafës si kryeparlamentar është dëshmia më e mirë se ka pasur shkelje të çdo norme juridike.

“Mendoj se kjo është një dëshmi shtesë se ka një kontestim të përgjithshëm dhe universal për procesin e pashembullt me të cilin është tentuar ta imponojë zgjedhjen e Isa Mustafës si kryetar i Kuvendit”, është shprehur Krasniqi.

Ai ka thënë se presin përgjigjen nga Gjykata Kushtetuese, në mënyrë që PDK-ja t’i drejtoj dy institucionet si parti fituese e zgjedhjeve të 8 qershorit.

“PDK-ja do ta propozojë kandidatin e vet, i cili do të zgjidhet kryetar i Kuvendit dhe atëherë do ta formojë edhe Qeverinë e re”, është shprehur Krasniqi.

I pyetur nëse vendi mund të shkoj në zgjedhje të reja, për shkak të këtij ngërçi politik, Krasniqi ka thënë se zgjedhjet e parakohshme tani për tani nuk janë zgjidhje e mirë.

“Unë nuk mund ta paragjykoj një situatë të tillë, edhe pse diçka e tillë parashihet me Kushtetutë dhe me ligje. Besoj se zgjedhjet e parakohshme nuk janë një zgjidhje e mirë tash për tash. Ka edhe shumë hapa të cilët do ta mundësojnë të zgjidhjet ky ngërç politik në të cilën tani gjendemi të gjithë”, ka thënë Krasniqi.

Më Shumë

Euro 2024: Sot do të rrëmbehemi nga emocionet, Zvicra përballet me Gjermaninë

Sot shënohet dita e dhjetë e Kampionatit Evropian. E rrethi i ndeshjeve ka filluar të zvogëlohet, shkaku i eliminimit të disa kombëtarëve që nuk arritën...

Moti me diell, temperatura deri në 32 gradë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka bërë të ditur se për sot parashihet të mbajë moti me diell dhe pjesërisht i vranët. Temperaturat minimale do të...

Lajmet e Fundit