6.8 C
Prizren
E hënë, 27 Mars, 2023

Kabashi dështon ta sjellë Laura Pulën në krye të Prokurorisë

IsmetKabashi-kryeprokuroriKandidatja për kryeprokurore të Shtetit, Laura Pula, nuk ka marrë të premten vota të mjaftueshme as për ushtruese të detyrës së kryeprokurorit të Shtetit.

Katër nga shtatë anëtarët e Këshillit Prokurorial kanë votuar kundër propozimit dhe insistimit të kryeprokurorit në largim, Ismet Kabashi.

Nga 5 gushti 2014 shteti do të mbetet pa kryeprokuror, për shkak të pensionimit të Ismet Kabashit, dhe anulimit nga Gjykata Kushtetuese të zgjedhjes së pasuesit të tij, Aleksandër Lumezi. Procesi është kthyer në pikën zero. Për të mos e lënë shtetin pa kryeprokuror, Këshilli Prokurorial ka provuar ta emërojë një ushtrues detyre, ani se ligjet dhe Kushtetuta nuk parashohin emërimin e ushtruesit të detyrës së kryeprokurorit./koha ditore/

Më Shumë

Zelensky kërkon një samit për planin e paqes

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky u ka kërkuar liderëve të BE-së të organizojnë një samit në një kryeqytet evropian për të diskutuar planin e tij...

Më 18 prill nis rigjykimi ndaj deputetes Vrenezi dhe të tjerëve, akuzohen për korrupsion në rastin “Abi Çarshia”

Më 18 prill të këtij viti, pritet të fillojë rigjykimi  ndaj deputetes Jetmire Vrenezi, ish- drejtorit të Inspektoratit Islam Thaqit, Egzonë Morina-Thaqi, Arian Taraku...

Lajmet e Fundit