5.9 C
Prizren
E mërkurë, 27 Tetor, 2021

Krijohet komisioni për studimin e fizibilitetit për rrugën Prizren – Tetovë, projekti pritet të kushtojë mbi 150 milionë euro

Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu, pas mbledhjes së Qeverisë së Kosovës, në një konferencë për media ka bërë të ditur se është krijuar komisioni për studimin e fizibilitetit për rrugën Prizren Tetovë.

Sipas tij krijimi i këtij komisioni është hapi i pari i qeverisë së Kosovës pas nënshkrimit të marrëveshjes në mes të Kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev dhe Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti në Shkup javë më parë.

“Marrëveshja e nënshkruar, ka të bëjë me realizimin e projektit Prizren-Tetovë i cili përpos që lidh dy qytete lidhë në fakt edhe dy korridore shumë të rëndësishme që është korridori i tetë që nga Shkupi arrin në Durrës dhe korridorit të rrugës së kombit nga Prishtina në Tiranë tash dy këto korridore do të mund të lidhen në mes veti përmes rrugës Prizren- Tetovë”.

Aliu, ka bërë të ditur se studimet e parafizibiletit për projektin Prizren-Tetovë janë kryer tashmë.

“Studimet e parafizibilitetit për rrugën Prizren – Tetovë është kryer nga ana e drejtorisë së rrugëve në Maqedoninë e Veriut. Me vendimin e sotëm të qeverisë do të fillojë puna konkrete teknike drejtë përfundimit të studimit të fizibilitetit dhe fillimit të projektit të menjërshëm për realizimin e kësaj rruge, e cila pritet ta kalojë vlerën prej 150 milionë eurove”.

“Projekti në fjalë do të ketë mbështetjen edhe të Ministrisë së Financave”.

Këtë e ka bërë të ditur ministri i cili e drejton këtë dikaster, Hekuran Murati, pasi sipas tij “fal performancës të mirë buxhetore, Ministria e Financave do të jetë e përkushtuar që të sigurojë gjithë hapësirën e nevojshme financiare për të financuar projektin sipas dinamikës së nevojshme”.

“Nuk do të ketë mungesa në projekt për shkak të mungesës së mjeteve”, ka përfunduar Murati.

Më Shumë

MPB-ja ka një njoftim të rëndësishëm për furnizim me letërnjoftime

Ministria e Punëve të Brendshme (MPB) ka nënshkruar kontratën për furnizim me letërnjoftime. Nga kjo ministri janë deklaruar se nga muaji nëntor pajisja me letërnjoftime...

“Paga s’mjafton për një muaj”, rritja e çmimeve e papërballueshme për qytetarët

Paga mujore që merr, Nexhmendin Ibrahimi, një qytetar nga Prishtina, nuk i mjafton për të siguruar furnizimin me ushqim. Nga paga e tij, çdo muaj,...

Publikohet një dokument jo zyrtar, që paraqet fituesin e Topit të Artë

Nëpërmjet rrjetit social Twitter, është publikuar një dokument jo zyrtar që paraqet radhitjen përfundimtare për Topin e Artë, 2021. Votimi u mbyll të dielën, dhe...

Kamza mposhti Prizrenin

Kamza Basket ka shënuar fitore në udhëtim ndaj Prizrenit 16 me rezultat 91:96 (31:27, 20:30, 23:11, 17:28), në kuadër të javës së parë të...

Kur thua Fishta, ke thënë Shqypnia!

Personalitet unik. Një zë i fuqishëm i letrave shqipe të gjysmës së parë të shekullit të njëzetë. Lahuta e tij, derdhi lot e u...

Henry flet për Messin: Ai nuk po gjen hapësirë tek PSG

Ish-sulmuesi i kombëtares franceze, Tierry Henry ka dhënë sot një intervistë ku është pyetur mbi situatën që po kalon Mesi tek PSG. “Mesi nuk po...

Paralajmërohet protestë nëse deri të premten s’lirohen masat – Muçiqi: Dasmë ishte Darka e Lamës

Oda e Hotelerisë dhe Turizmit (OHT) ka mbajtur takim konsultativ me të gjithë pronarët e restoranteve dhe anëtarët e tjerë të këtij sektori. Drejtori i...

Ibrahimovic bëhet golashënuesi i katërt më i vjetër në histori të Serie A

Zlatan Ibrahimovic është lojtari i katërt më i vjetër që ka gjetur rrjetën në Serie A, pasi sulmuesi i Milanit shënoi kundër Bolognas në...

Protestojnë punëtorët e Lotarisë së Kosovës

Lotaria e Kosovës ka paralajmëruar protestë për sot në orën 11:00, në shenjë pakënaqësie për mos plotësimin e kërkesave. Protesta mbahet para ndërtesës së Qeverisë...

Veprimi i Icardit duket se vulos gjithçka, merr fund lidhja me Wanda Naran (FOTOT)

Marrëdhënia e trazuar e Mauro Icardit me Wanda Naran, ka marrë një tjetër kthesë, pasi sulmuesi i PSG-së postoi një mesazh të ri që...

Vdes në moshën 94-vjeçare komediani legjendar amerikan, Mort Sahl

Komediani legjendar amerikan dhe satiristi politik, Mort Sahl, ka vdekur në moshën 94-vjeçare. Ai vdiq të martën në Mill Valley të Kalifornisë. Komentet e tij...

Peja triumfon ndaj Yllit

Peja ka mposhtur kampionin në fuqi, Golden Eagle Yllin me rezultat 82:78, në derbin e xhiros së shtatë të Art Motion Superligës së Kosovës...

SBASHK: Ngritja e çmimeve po shton pakënaqësitë, Qeveria të veprojë

Anëtarësia e Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës ka reaguar ndaj ngritjes së çmimeve duke kërkuar nga qeveria që të...

Videoja +18 që detyroi politikanin turk të jap dorëheqje

Kryeministri i Qipros së Veriut, Ersan Saner, sot paraqiti dorëheqjen nga të gjitha pozicionet dhe njoftoi se po largohet nga politika. Arsyeja që e çoi...

Nëna nga Prizreni raporton se i është zhdukur vajza

Një nënë nga Prizreni ka raportuar se i është zhdukur vajza. E njëjta raporton se tri ditë më parë vajza e saj kishe shkuar në...

Biznesmenit në Shqipëri ia presin gishtin dhe ia marrin 100 mijë euro

Biznesmeni Nazim Çangu është sulmuar lidhur gjatë grabitjes të banesës së tij në Nikël të Fushë-Krujës. Ngjarja ka ndodhur në orën 01:00 të së dielës,...

Lajmet e Fundit