19.1 C
Prizren
E martë, 25 Qershor, 2024

Kryeparlamentari bllokon krijimin e qeverisë së opozitës!

KuvendiKosoves5-27Partia Demokratike e Kosovës e cila doli fituese në zgjedhjet e 8 qershorit, nuk është duke qëndruar duarkryq karshi përpjekjeve të tri partive opozitare, LDK-së, AAK-së e NISMA-s të cilat me anë të një koalicioni synojnë të marrin qeverisjen e vendit. PDK në këtë rast është përqendruar tërësisht te veprimi i parë, e që është zgjedhja e kryetarit të Kuvendit.

Gazeta Tribuna merr vesh se kjo parti ka angazhuar edhe juristë me përvojë jo vetëm nga Kosova, por edhe ndërkombëtarë për të dhënë interpretime, nëse tri partitë opozitare mund të bashkohen dhe ta marrin pozitën e kryeparlamentarit. Këta të fundit kanë dhënë interpretimin e tyre në një dokument të cilin e posedon edhe gazeta.

Aty precizohet se posti i kryeparlamentarit i takon vetëm partisë fituese. “Në ditën e konstituimit të Kuvendit, përbërja e Kuvendit (grupet parlamentare) duhet të shprehin vullnetin e shprehur në zgjedhje. Shkrirjet e disa grupeve në një grup të vetëm, mund të bëhet pas seancës konstituive, gjegjësisht pas zgjedhjes së organeve të Kuvendit”, thuhet në fillim të dokumentit.

Më Shumë

Policia po heton vdekjen e një gruaje në Prizren, në vend të ngjarjes u gjetën armë, 4 thika e 198 fishekë

Policia e Kosovës ka raportuar se po heton vdekjne e një gruaje në Prizren. Sipas raportit 24 orësh të PK-së, në vend të ngjarjes “janë...

Pjesë e shkëputur nga fjala mbrojtëse para gjyqit

Mr. Ukshin Hoti Populli shqiptar duhet bashkuar kete e dine te gjithe dhe askush me nuk e konteston. Ai duhet te bashkohet per shkak se eshte...

Lajmet e Fundit