15.8 C
Prizren
E hënë, 25 Shtator, 2023

Kurti: Nuk bëj kompromis me republikën

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka folur rreth situatës në veri.

Kurti ka folur në një intervistë për Radio BBC, ku tha se nuk mund të bëjë kompromis me republikën demokratike.

Ai theksoi se Kosova mund ta zvogëlojë numrin e policëve në ndërtesat komunale, nëse paraprakisht,bandat e financuara nga Beogradi të shkojnë në Serbi ose në burgje.

“Në tri komunat, Leposaviq, Zubin Potok dhe Zveçan, i kemi tri ndërtesa. Nëse jo kryetarët, atëherë kush duhet të jetë aty? Nëse nuk janë për kryetarët, kujt i shërbejnë ato? Kryetarët janë në zyrat e tyre, dhe kështu duhet të jetë. Ndërtesa janë asete të Republikës së Kosovës. Dikur kanë qenë struktura paralele të Serbisë, por ato janë struktura ilegale, të krijuara me fonde të Beogradit zyrtar, i cili dëshiron ta destabilizojë shtetin tonë, me idenë e Beogradit për të krijuar një botë të madhe serbe. Ne e kundërshtojmë diçka të tillë”, tha Kurti në intervistë për BBC Radio

Që nga e premtja e 26 majit, serbët po protestojnë duke kundërshtuar hyrjen e kryetarëve të zgjedhur më 23 prill, në zyrat e tyre.

Situata më e tensionuar ishte të hënën më 29 maj, ku pati përleshje mes forcave protestuesve dhe forcave të KFOR-it, e ku si pasojë u lënduan 30 ushtarë në mesin e të cilëve pati edhe tre ushtarak të plagosur me armë zjarri.

Nga bashkësia ndërkombëtare është bërë thirrje për organizimin e zgjedhjeve të reja, sigurimin e pjesëmarrjes së serbëve, si dhe nisjen e punës për themelimin e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe.

Rama: Mirëmëngjes me përuljen me nderim për Afrim Bunjakun

Kryeministri Edi Rama e ka nderuar policin Afrim Bunjaku që u vra të dielën në veri të Mitrovicës. “Mirëmëngjes me përuljen me nderim për efektivin...

ASK: Eksporti shënon rënie për mbi 20%, e mbulon importin me 12.9%

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar të dhënat për eksportin dhe importin e mallrave. Sipas të dhënave që i ka publikuar, deficiti...

Lajmet e Fundit