35.8 C
Prizren
E hënë, 15 Korrik, 2024

Kurti përveç lirimit të policëve kërkon edhe qortim të Serbisë: Duhet të mbajnë përgjegjësi për agresionin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i është gëzuar lirimit të tre policëve të kapur nga forcat serbe brenda territorit të Kosovës, por ai ka thënë se lirimi i tyre nuk mjafton, pa një qortim për shtetin serb.

Duke përdorur llogarinë e tij në Twitter, Kurti deklaroi se Serbia duhet të mbajë përgjegjësi për shkeljen që ka bërë.

“Konfirmojmë se 3 policët e rrëmbyer janë liruar. Edhe pse jemi të gëzuar që ata kthehen në familjet e tyre, ky rrëmbim konsiston në një shkelje të rëndë të të drejtave të njeriut dhe duhet qortuar. Agresioni serb duhet të mbajë përgjegjësi”, shkroi Kurti në Twitter.

Më Shumë

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e Kampionëve përballë Santa Coloma

Ballkani ka fituar 2-1 me Santa Coloma në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Sot publikohen të dhënat e para të regjistrimit të popullsisë

Agjencia e Statistikave të Kosovës sot do të publikojë të dhënat paraprake të regjistrimit të popullsisë, ekonomive familjare dhe banesave. Në ngjarjen që pritet të...

Lajmet e Fundit