6.8 C
Prizren
E diel, 21 Prill, 2024

Kush do jetë kandidati i PDK-së për kryetar të Kuvendit?

depuetet-kuvendndd1pdkNë seancën konstituive, ku u zgjodh Isa Mustafa Kryeparlamentar, dhe e cila u zhvlerësua nga vendimi i Gjykatës Kushtetuese, Partia Demokratike e Kosovës kishte propozuar Agim Aliun për Kryetar të Parlamentit.

Aliu, ish-Kryetar i Ferizajt, ishte hedhur si një emër për t’u djegur për shkak se PDK e dinte se nuk do të arrinte t’i merrte 61 vota.

Vendimi i Gjykatës Kushtetuese ka ndryshuar rrënjësisht situatën. PDK edhe më tej nuk i ka 61 vota, por fakti se tash të gjithë i janë bindur vendimit të Gjykatës së PDK ka të drejtë të propzojë Kryeparlamentarin, i jep shense partisë që Hashim Thaçit që të gjejë disa deputetë partnerë për ta votuar kandidatin e tij.

Por, a do të jetë Agim Aliu kandidati i kësaj partie? Burime të Gazetës Express thonë se gjasat janë që PDK të hyjë me emra të tjerë.

“Tani janë zgjuar apetitet tek disa zyrtarë të lartë… Përmendet Hajredin Kuçi, Arsim Bajrami”, ka thënë një zyrtar i lartë i PDK’së në kushte anonimiteti duke shtuar se “se ne si parti do të dëshmonim joseriozitet nëse e ndërrojmë Agim Aliun. Kjo do të vërtetonte tezat se ai ishte kandidat ynë për t’u djegur”.

Më Shumë

32 vjeçari nga Suhareka dyshohet se i dha fund jetës

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur gjatë ditës së sotme në Shirokë të Suharekës, dyshohet se një person i ka dhënë fund jetës së...

Lirohen katër policët e ndaluar nga Serbia, jo edhe Jankoviq

Katër policët e Kosovës, të cilët janë ndaluar që nga dje nga autoritetet e Serbisë, janë liruar. Një gjë të tillë e bëri të...

Lajmet e Fundit