22.8 C
Prizren
E shtunë, 15 Qershor, 2024

Kush ka 61 vende e më shumë, e dërgon emrin e kryeministrit tek Presidentja

RizaSmaka-profesorEksperti i çështjeve juridike – kushtetuese, Riza Smaka thotë për KosovaPress se marrëveshja mes LDK-së, AAK-së dhe Nisma-së nuk është antikushtetuese.

Ai pohon se Presidentja e vendit pas konsultimit me partitë politike apo koalicionin që ka fituar shumicën në Kuvend, më saktësisht kush bënë 61 vende dhe më shumë, ata japin emrin e kryeministrit dhe Presidentja e dërgon atë emër në Kuvend.

“Fatmirësisht këtë çështje e rregullon Kushtetuta, sepse ka gjëra që len hapësirë. Aty shkruhet qartë se Presidentja e dërgon emrin pas konsultimeve me partinë politike ose koalicionin që ka fituar shumicën, e kjo shumicë nënkupton vende/mandate në Kuvend”, thotë Smaka.

Smaka bënë me dije se kjo rregullohet qartë në nenin 95 të Kushtetutës dhe sipas tij, askush nuk ka pse e interpreton sipas qejfit.

Thotë se pavarësisht kush arrin të bëjë më shumë mandate, qoftë PDK-ja si e para e qoftë LDK-ja e dytë, ai që arrin pas konsultimeve të ketë më shumë mandate, ai emër dërgohet në Kuvend.

Më Shumë

Lidhja e Prizrenit, Banka e Shqipërisë publikon serinë e monedhave numizmatike

Në 10 qershor 1878 u themelua Lidhja Shqiptare e Prizrenit që përbën një nga ngjarjet më të rëndësishme në historinë e kombit shqiptar, duke...

Prizreni përkujton Ditën e Çlirimit me seancë solemne

Qyteti i Prizrenit shënoi sot 25-vjetorin e çlirimit të tij me një Seancë Solemne të Kuvendit Komunal, duke kujtuar me krenari 12 qershorin 1999...

Lajmet e Fundit