3.1 C
Prizren
E shtunë, 17 Prill, 2021

Kuvendi i Prizrenit kërkon nga ekzekutivi përgatitjen e materialit për përkrahjen e të prekurve me COVID-19

Kërkesa e anëtarëve të Kuvendit të Komunës së Prizrenit, e shprehur në disa seanca, për t’i përkrahur financiarisht qytetarët që janë përballur me sëmundjen COVID-19 ende nuk ka marrë një epilog.

Megjithëkëtë, kuvendarët e Prizrenit janë pajtuar që përmes një rekomandimi të kërkojnë nga ekzekutivi komunal përgatitjen e propozim-vendimit në lidhje me këtë çështje, në mënyrë që pastaj të thirret një seancë e jashtëzakonshme e KK-së për shqyrtimin dhe miratimin e tij.

Kuvendari i AAK-së, Alush Shala në seancën e fundit të KK-së së Prizrenit gjatë diskutimit për rendin e ditës ka theksuar se ka pritur që në agjendën e kësaj mbledhjeje të jetë edhe çështja e ndihmës financiare për qytetarët që janë përballur me COVID-19, pasi që një gjë e tillë është diskutuar edhe në seancat e shkuara.

“Për këtë çështje kërkoj mbështetjen e të gjitha partive politike”, ka thënë Shala.

Përkrahje për këtë propozim ka ofruar edhe Petrit Hoxhaj i LDK-së, duke përkujtuar se nga shtatori i vitit të kaluar ka kërkuar subvencionimin e qytetarëve të prekur me COVID-19. Në të njëjtën linjë është shprehur edhe Getoar Besimi i PDK-së.

“Si ide është shprehur në vitin 2020, por shkaku i mundësive buxhetore Ekzekutivi pat kërkuar shtyrjen për vitin 2021. Tash nëse janë pjekur kushtet, edhe janë mundësitë, edhe ne e përkrahim, sepse është e domosdoshme”, ka deklaruar Besimi, shkruan KOHA.

Adem Shabanaj i VV-së ka thënë se edhe ky subjekt mbështet përkrahjen financiare, në mënyrë që me një pagesë simbolike t’ju lehtësohet barra qytetarëve që janë përballur me këtë sëmundje.

“Vetëm se duhet të kemi parasysh formën se si duhet të shkoj, a e kemi të qartë këtë gjë”, ka thënë ai.

Edhe kryesuesi i KK-së, Sulltan Badallaj ka pohuar se “duhet gjetur formën si t’i qasen kësaj pike”.

Ndërsa drejtoresha e Financave, Leonora Çerreti ka kërkuar që kjo çështje të shtyhet për seancën e radhës, kur pritet shqyrtimi edhe i pikës për bartjen e mjeteve.

“Duhet ta kemi një analizë të saktë financiare, sa mund të kushtojë mbulimi i të gjithë të infektuarve për shkak se supozoj se vlera do të jetë e vogël. E kishim lënë për seancën e radhës, që ta shohim sa është numri i saktë i të infektuarve dhe deri në çfarë vlere mund të bëjmë bartje ose rritje të subvencioneve në koordinim me Ministrinë e Financave”, është shprehur ajo.

Alush Shala i AAK-së ka pohuar se e kupton brengën e drejtoreshës së Financave, por ka insistuar që kjo pikë mos të shtyhet, marrë parasysh se kërkesa është shprehur vazhdimisht në mbledhjet e KK-së.

Por Shabanaj i VV-së ka theksuar se pajtohet me drejtoreshën, meqë duhet shikuar linjat buxhetore dhe mundësinë se si mund të subvencionohen të prekurit me COVID-19.

Kryesuesi Badallaj ka shprehur bindjen se para kuvendarëve duhet të jetë një propozim-vendim i qartë për këtë çështje.

Simir Krasniqi i PDK-së ka thënë se kuvendarët duhet të kenë informata për numrin e saktë të infektuarve me koronavirus, sikurse edhe vlerën e mbështetjes, duke marrë parasysh mundësitë buxhetore të Komunës.

“Në seancën tjetër ndoshta mund të jemi më preciz”, ka shtuar ai.

Haziz Hodaj i LDK-së ka pohuar se propozimi për me i dalë në ndihmë qytetarëve është me vend, por se kuvendarët para vetes duhet ta kenë një propozim-vendim konkret.

Fatmir Kastrati i AAK-së ka theksuar se Kosova ka një vit që po përballet me këtë sëmundje dhe se vendimi duhet të miratohet në këtë seancë. Edhe Shukri Quni i Nismës është pajtuar që mos të ketë vonesa në këtë drejtim.

Sencar Karamuço i KDTP-së ka kërkuar që KK-ja ta autorizojë DSh-në e DF-në që ta hartojnë një propozim-vendim, e pastaj i njëjti të shqyrtohet dhe të votohet në seancën e ardhshme të KK-së.

Ndërsa Simir Krasniqi i PDK-së ka theksuar se pas dakordimit për propozim-vendim në mes të shefave të grupeve të këshilltarëve dhe DSh-së e DF-së, mund të mbahet një seancë e jashtëzakonshme vetëm për këtë çështje.

Pas diskutimeve edhe të disa kuvendarëve, është arritur pajtimi që kjo çështje të futet në rend, me votim unanim. Ndërkaq gjatë shqyrtimit të mëtutjeshëm, Alush Shala i AAK-së ka theksuar se të gjithë janë dakord për gjetjen e një modeli për me i dalë në ndihmë të prekurve me COVID-19.

E, kryesuesi Badallaj ka theksuar se kjo çështje do të shkojë si rekomandim te Ekzekutivi për përgatitjen e një materiali më të hollësishëm lidhur me ndarjen e mjeteve financiare për qytetarët e Komunës së Prizrenit, të prekur me Covid-19, që do të shqyrtohet në seancë të jashtëzakonshme.

https://www.koha.net/kosove/260949/kuvendi-i-prizrenit-kerkon-nga-ekzekutivi-pergatitjen-e-materialit-per-perkrahjen-e-te-prekurve-me-covid-19/

Më Shumë

“Më goditi në fytyrë, nuk dua të shkoj aty”/ Një person në Malishevë refuzon të kthehet në shtëpi pasi e rrahu vëllai

Një person në fshatin Balincë të Malishevës e ka denoncuar në Polici vëllain e tij, si të dyshuar për dhunë në familje.Viktima ka deklaruar...

Ja kujt mund t’i konfiskohet pasuria me ligjin e ri

Qeveria e ka miratuar sot koncept-dokumentin për konfiskimin e pasurisë së pajustifikueshme.Yll Zekaj, që është hulumtues në Institutin e Kosovës për Drejtësi (IKD), ka...

E diela sjell dy ndeshje derbi në Superligë

Në fundjavë do të zhvillohet xhiroja e fundit (28) në Superligën e Kosovës në basketboll, që ishte një nga më interesantet dhe më të...

Nuk respektuan masat kundër COVID-19, brenda një dite gjobiten 775 qytetarë

Gjatë 24 orëve të fundit Policia e Kosovës, ka shqiptuar 775 gjoba për shkelësit e Ligjit për menaxhimin e pandemisë COVID-19. Kështu bëhet e ditur...

Muharremaj: Në zgjedhjet e tetorit do të fitojë sërish bindshëm

Kryetari i Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj, ka thënë se vaksinimi kundër COVID-19 atje ka filluar nga java e kaluar. “Përparësi në vaksinim kanë punëtorët...

“Vladimir Putini mund të shkaktojë nisjen e luftës në Evropë”

Vladimir Putin po rrezikon nisjen e luftës në Evropë, duke grumbulluar trupat përgjatë kufirit me Ukrainën. Ky është mendimi i një ish-ambasadori amerikan. Michael McFaul,...

Shkresa e Esad Pashës për “Le temps”, pak para ekzekutimit

“Le Temps” ka botuar, të martën e 15 qershorit 1920, në ballinë, shkresën që Esad Pashë Toptani i kishte dërguar pak çaste para se...

Po ngrihen tribunat, gara në Monaco me tifozë

Gara e Çmimit të Madh e Monaco në Formula 1, që zhvillohet në rrugët e Montecarlos, pritet të zhvillohet me tifozë. Kjo garë do...

Shaqir Hoti – emblema e muzikës shqipe

Si meastro të muzikës e njohën të gjithë Bacën Shaqë. Ka pak muzikantë vendorë zhanresh të ndryshme që s’kanë bashkëpunuar me të. U bë...

Paraqiten 11 raste të reja me koronavirus në Prizren

Në komunën e Prizrenit sot janë regjistruar 11 raste të reja me koronavirus, shkruan PrizrenPress Një gjë e tillë është bërë e ditur nga Instituti...

Donald Trump: Në vitin 2024 do ta rimarrim Shtëpinë e Bardhë

Donald Trump nuk heq dorë nga ambicia e tij për t’u rikthyer në Shtëpinë e Bardhë në zgjedhjet e ardhshme presidenciale që do të...

Një ëndërr e lënë përgjysmë

Edhe gjashtë muaj e ndanin nga dita që në vogëli e kishte ëndërruar kaq shumë. “Çdo gjë ishte gati”, kujton Genta Lala, “fustani, ftesat,...

Për tri javë, 532 mësimdhënës dhe 712 nxënës të infektuar me koronavirus

Në një periudhë trejavore, përkatësisht nga 15 marsi deri më 2 prill, autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë regjistruar 532 mësimdhënës dhe 712 nxënës të...

Leclerc: Synojmë podiumin në Imola

Pas vendit të gjashtë në garën e parë sezonale në Bahrein, piloti monogask i Ferrarit, Charles Leclerc rrit pretendimet. Në garën që zhvillohet këtë...

Moti gjatë ditëve të ardhshme, nga kjo ditë kthehet i ftohti

Java fillon me mot të ngrohtë. Nga e marta pritet përkeqësim i motit me rënie të temperaturave dhe me të reshura shiu. Reshje bore...

Gara për kryetar të Prizrenit, Haskuka flet për kandidaturën e Drita Millakut

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka thënë që nuk e sheh problematike që deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Drita Millaku, e ka shpallur kandidaturën për...

Lajmet e Fundit