3.8 C
Prizren
E martë, 27 Shkurt, 2024

Kuvendi sot vendos për UP-në

KuvendiKosoves5-27Deputetët e Kuvendit sot do të vendosin për rekomandimet e propozuara nga Lidhja Demokratike e Kosovës, pas debatit shumë orësh që u zhvillua dje, rreth gjendjes në Universitetin e
Kuvendi ndërpreu seancën për shkak të kuorumit, meqë pozita lëshoi sallën, pasi opozitarët nuk pranuan kërkesën e Kryeministrit Hashim Thaçi, që të miratohet një rezolutë me të cilën do të urdhërohej senati i UP-së, t’i verifikonte të gjitha gradat dhe titujt akademik të të gjithë politikanëve që janë ngritur në tituj prej vitit 1990-91 e deri me sot.

Por, opozita kërkonte që t’i miratonte rekomandimet e tyre, që kërkonin dorëheqjen e rektorit Ibrahim Gashi dhe sjelljen para përgjegjësisë dhe verifikimin e ngritjes së tyre akademike.

Po ashtu, në seancën e sotme pritet të shqyrtohen edhe një mori ligjesh tjera të cilat nuk arritën të shqyrtohen seancën e djeshme.

Më Shumë

Kurti: Buxheti i komunave sivjet është për 40% më i lartë se para 3 vitesh

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në takimin e gjashtë me kryetarët e komunave ka thënë se buxheti i komunave për vitin 2024 arrin 742...

Berisha në 10 vjetorin e Nismës: Ne po vijmë!

Nisma Socialdemokrate ka shënuar sot 10 vjetorin e themelimit të saj. Kryetari i këtij subjekti politik në Prizren, Zafir Berisha, ka paralajmëruar rikthimi në pushtet...

Lajmet e Fundit