13.8 C
Prizren
E enjte, 1 Qershor, 2023

Letra nga Labëria, mbretit Zog më 1930: Naltmadhëni, duam rrugën!

Rruga e Lumit të Vlorës, në historinë mes udhëkryqesh të mëdha politike dhe nismat sado të vogla për mëkëmbje, gërryer nga historia…

Pavarësisht kërkesave të panumërta nga populli i Labërisë së Sipërme, për t’i shpëtuar izolimit që vinte nga mungesa e rrugës, thuajse askush nuk e kishte marrë seriozisht këtë problematikë që kishte mbetur thjesht, një “ping-pong elektoral” dhe asgjë më shumë.

Referuar dokumenteve historike, kjo çështje shtrohet për herë të parë në rrafshin institucional, më 2 dhjetor 1930.

Më poshtë, faksimile e letrës së komuniteteve të kohës, adresuar Ahmet Zogut.

 

Gazeta “TemA” ka kryer një kërkim ku ka siguruar dokumentin e parë, ku shprehet hapur kërkesa e 11 katundeve për rehabilitimin e këtij aksi, që kishte vështirësuar jetën e banorëve të zonës.

Në letrën adresuar qeverisë së kohës, problemi i shtrohet Ahmet Zogut, duke shpalosur gjithë kalvarin e mundimeve që duhen hequr për t’u lidhur me qytetin.

Më Shumë

Newcastle kërkon dy yjet e Leicester

Anësori i Leicester City, Harvey Barnes është i etur për një lëvizje te Newcastle United nëse Magpies përpiqen fort për ta nënshkruar atë, sipas...

Kurti: Dje u dëshmua se kë kemi përballë në veri|Video

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, me një fjalim të publikuar edhe me video në llogarinë e tij në Facebook, për situatën në veri ët...

Mona Liza

Lajmet e Fundit