13.5 C
Prizren
E shtunë, 8 Maj, 2021

Seanca urgjente e Kuvendit të Prizrenit mbyllet në mënyrë kaotike

Kërkesa për shtyrjen e ekzekutimit të vendimit për zyrat e partive politike nuk është shqyrtuar në seancën urgjente të Kuvendit të Prizrenit. Në vend të kësaj është zhvilluar një takim mes shefave të grupeve të këshilltarëve dhe kryetarit të Komunës. Ndërsa seanca urgjente është mbyllur në mënyrë kaotike, dhe me mungesë transparence për kuvendarët e pranishëm.

Seanca urgjente e Kuvendit, me pikën e vetme të rendit të ditës: “Kërkesë për shtyrjen e vendimit për ekzekutim të largimit nga zyrat partitë politike”, ka filluar në orën 10:00, por shkaku i mos pranisë së kryetarit të Komunës, Mytaher Haskuka, është shtyrë për në orën 13:00. Gjatë diskutimeve në pjesën e parë të seancës nënkryetari i Komunës, Visar Shehu ka theksuar se më e arsyeshme është që shefat e grupeve të këshilltarëve të takohen me kryetarin, gjë që është përkrahur edhe nga kuvendari i VV-së, Karanfil Haxhillari. Ky takim është zhvilluar në Shtëpinë e Bardhë, derisa pjesa dërmuese e këshilltarëve nga ora 13:00 në sallën e KK-së kanë pritur afër një orë për fillimin e seancës urgjente.

Pas përfundimit të takimit të shefave të grupeve të këshilltarëve me kryetarin Haskuka, kryesuesi i Kuvendit, Sulltan Badallaj ka njoftuar të pranishmit se seanca do të vazhdoj të enjten me fillim në ora 10:00, pa dhënë hollësi të tjera. Sipas tij, detajet rreth diskutimeve me kryetarin do të shpalosen nga shefat e grupeve të këshilltarëve në partitë e tyre.

“Çdokush në zyrat e partive të veta shkojnë dhe i diskutojnë dhe dakordohen e merren vesh. Atëherë nesër në ora 10 këtu jemi, shihemi”, ka thënë Badallaj.

Por një qasje e tillë është kundërshtuar nga Shukri Quni i Nismas që ka theksuar se kjo është mbledhje e KK-së dhe jo e partive. Qemal Krasniqi i LDK-së ka shtuar se nuk është vendosur që nesër të vazhdoj seanca. Ilir Baldedaj i AAK-së ka pohuar se dakordimi ka qenë për vazhdimin e seancës së rregullt, që ishte ndërprerë javën e shkuar.

Ndërsa, Karanfil Haxhillari nga VV-ja ka pohuar se në takimin e shefave të grupeve të këshilltarëve me kryetarin ka pasur dakordim që të vazhdohet seanca e rregullt e KK-së, ku plotësohet rendi i ditës, ashtu që edhe këto prona të futen në ankand.

“Kështu u morëm vesh në mënyrë që edhe kryetari me i pas duart e lira, por edhe neve si subjekte politike me veprua më pastaj në përputhje me ligjin. A u dakorduam kështu?”, ka deklaruar Haxhillari.

Ndërkaq, Komuna e Prizrenit në njoftimin e publikuar pas kësaj seance ka bërë të ditur se “pas konsultimeve, mbledhja është ndërprerë dhe diskutimi për këtë çështje do të vazhdojë në një ditë tjetër”.

Javën e shkuar mbledhja e Kuvendit të Prizrenit, pat dështuar të mbahet në mungesë kuorumi, pasi opozitarët janë larguar nga salla në shenjë pakënaqësie me një vendim të kryetarit, me të cilin kërkohet që subjektet politike ti lirojnë zyrat, të cilat janë pronë komunale. Në anën tjetër kryetari i Komunës, Mytaher Haskuka, pati theksuar se me këtë konkluzion po zbatohet ligji dhe se nuk mund të ndërmarrë asnjë veprim që bie ndesh me legjislacionin në fuqi./KOHA/

https://www.koha.net/kosove/266683/seanca-urgjente-e-kuvendit-te-prizrenit-mbyllet-ne-menyre-kaotike/

Më Shumë

Rritet qarkullimi i bizneseve, për katër muaj shteti inkasoi mbi 200 milion euro taksa

Këtë vit Administrata Tatimore e Kosovës (ATK) ka tejkaluar planifikimin e të hyrave nga tatimet, por edhe qarkullimi i bizneseve sivjet është më i...

Tre të vdekur e 158 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit kanë vdekur tre persona si pasojë e COVID-19, ndërkohë...

Me kompletet e portokallta Shyhretja duket si vajzë e re

Shyhrete Behluli është një këngëtare që në shumë aspekte merr vëmendje për stilin e veçantë që ka.Me postime të shumta në rrjete sociale, ajo...

Edhe Peja do të ankohet ndaj vendimeve të FBK-së

Klubi i basketbollit Peja nuk është i kënaqur me vendimet që i mori sot Federata e Basketbollit të Kosovës. Verdhezinjtë e fituan me rezultat zyrtar...

Katër të vdekur dhe 153 rasts me Covid në Kosovë

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private...

Sot mot me diell e vranësira

Të martën në Kosovë do të mbizotërojë mot i ndryshueshëm, me diell e herë-herë edhe me vranësira. Temperaturat minimale, sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, do...

Zafir Berisha iu kthehet punëve të fshatit

Ish-zëvendësministri i Punëve të Brendshme, Zafir Berisha, iu është kthyer punëve të fshatit. Berisha ka publikuar disa fotografi në llogarinë e tij në Facebook, përmes...

Një person tenton të vetëvritet në Suharekë

Një person në fshatin Semetishtë të Suharekës ka tentuar të bëjë vetëvrasje nw orët e para të mëngjesit të së premtes. Ai  ka tentuar të...

Parker mposht Chisoran, i afrohet luftës për titull bote

Zelandezi Joseph Parker e mori veten pas një nokdauni që mori në 10 sekondat e para të luftës, duke e mposhtur me pikë pas...

Ministri Çeku për rrahjen në ndeshjen Ponte Prizreni-Peja: Veprimet anti sportive do të marrin përgjigjen e merituar

Ministri i Kulturës Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku, ka reaguar pas rrahjes që ndodhi sot në ndeshjen Ponte Prizreni-Peja, duke thënë se sulmet fizike,...

Provim shtetëror për mësimdhënësit fillestarë, flasin ekspertët e arsimit

Dukagjin Pupovci, zëvendësministër i Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, ditë më parë ka bërë të ditur se ky dikaster ka në plan që të...

Qyteti i Prizrenit me rrjet elektrik nëntokësor në vlerë 600 mijë eurove

KEDS është duke realizuar një projekt madhor në qendrën historike të qytetit të Prizrenit. Atje, komplet rrjeti elektrik, po vendoset nën tokë. Kjo është...

Sot pritet të arrijnë 4680 doza të vaksinës Pifzer të ndara nga BE-ja për Kosovën

Në Kosovë pritet që sot të arrijnë mbi 4680 doza të vaksinës anti-Covid, Pifzer. Kjo është bërë e ditur nga Zyra për Informim e...

Atletico interesohet për Hysajn

Atletico Madridi është duke u interesuar për transferimin e mbrojtësit të djathtë shqiptar të Napolit, Elseid Hysaj, shkruan “Calcio Mercato”. Trajneri i Atleticos, Diego Simeone,...

Katër të vdekur nga koronavirusi në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private...

Zvicra e heq Kosovën nga lista e karantinës

Zyra Federale e Shëndetësisë në Zvicër ka publikuar të dhëna të reja në lidhje me rrezikshmërinë e vendeve nga COVID-19. Sipas raportimit të gazetës zvicerane...

Lajmet e Fundit