-2.2 C
Prizren
E shtunë, 22 Janar, 2022

Leutrim Latifit, mbi 18 raste të grabitjes i fundit në Prizren

Përveç tij në pranga janë edhe tre persona tjerë

Gjatë kësaj grabitje, të plagosur, si pasojë e të shtënave me armë, kishin mbetur dy persona, babë e bir, pronarë të argjendarisë ku u tentua të vidhej me armë në duar.

“Tre të dyshuarit janë nga rajoni i Prishtinës, të cilët në bazën e të dhënave kanë të kaluar kriminale madje edhe në fushën e grabitjes, përdorimit të armëve. Kanë qenë në burg, janë me precendent kriminale dhe tani po i zbardhim edhe motivet e tyre për këtë rast”, tha drejtori i policisë së Prizrenit në konferencë.

Leutrim Latifi

Leutrim Latifi, është emër i njohur për publikun, duke qenë i shpallur në kërkim nga Policia e Kosovës për mbi 18 raste të grabitjeve me armë.

Latifi ishte arrestuar në Mal të Zi, teksa pas ekstradinimit në Kosovë, ai ishte liruar nga paraburgimi përkundër dosjes së trash të veprave penale.

Së bashku me Kastriot Shalën e Ridvan Ademin, treshja konsideroheshin persona me rrezikshmëri të lartë teksa para arrestimit talleshin me Policinë e Kosovës përmes videove të publikuara në Instragram.

Cak i grabitjeve të armatosura të Latifit bashkë me një grup bashkëpunëtorësh tjerë, Prokuroria e Shtetit pretendonte se kanë qenë : “Teb Banka”, “Kep Banka”, “NLB Banka”, “Slovenia Petrol”, “Hib Petrol”, “Star Club”, “Star Kazino”, “Cazino Star”, “Albi Mall”, kazino “ACT”, bastore “ACT”, kazino “Eurogame”, kazino “Las Vegas”, “IP Petrol”, kazino “Kojota”, lokali “Apex Club”, “Lloto Sport”, si dhe motel “Flamingo”.

Ndërkohë, emri i Leutrim Latifi u përmend edhe në 2018-ën. Ai së bashku me Arbnor Rukovci, Kastriot Shala dhe Egzon Sheqiri akuzohen se në tetor 2018 në Prishtinë në një bankë kanë kryer tri vepra penale, atë të grabitjes, armëmbajtjes pa leje dhe zjarrvënies ashtu që nën kërcënimin e armëve dhe të maskuar kane hyrë në bankë dhe kanë marr mbi 100 mijë euro dhe më pastaj janë larguar me veturën të cilën me pas e kanë djegur me qëllim të asgjësimit të gjurmëve dhe provave.

Në vitin 2018 InDoks kishte transmetuar dokumentarin “Biznesi i grabitjeve”. Pak kohë pas këtij dokumentari do të arrestoheshin disa grupe të cilat kryenin këtë krim. Edhe statistikat e vitit 2019 dhe 2020 japin sugjerime që ky fenomen kishte filluar të shënonte rënie. Por, në proces gjyqësor ndaj grupit në Prishtinë, Gjykatat do të vendoste që ti linte të lirë disa prej të akuzuarve ani pse ca prej tyre ngarkoheshin deri në 15 grabitje për person.

InDoks ri-sjellë të gjitha të bëmat e Leutrim Latifit, mbi 18 raste të grabitjes i fundit në Prizren

21:14 – Sot

Leutrim Latifi, 29 vjeçar i dyshuar së fundmi për plaçkitjen në argjendarinë në Prizren, ka një të kaluar të bujshme kriminale me mbi 18 raste të grabitjes më armë. Latifi, tanimë ndodhet në pranga.

Përveç tij në pranga janë edhe tre persona tjerë

Gjatë kësaj grabitje, të plagosur, si pasojë e të shtënave me armë, kishin mbetur dy persona, babë e bir, pronarë të argjendarisë ku u tentua të vidhej me armë në duar.

“Tre të dyshuarit janë nga rajoni i Prishtinës, të cilët në bazën e të dhënave kanë të kaluar kriminale madje edhe në fushën e grabitjes, përdorimit të armëve. Kanë qenë në burg, janë me precendent kriminale dhe tani po i zbardhim edhe motivet e tyre për këtë rast”, tha drejtori i policisë së Prizrenit në konferencë.

Leutrim Latifi

Leutrim Latifi, është emër i njohur për publikun, duke qenë i shpallur në kërkim nga Policia e Kosovës për mbi 18 raste të grabitjeve me armë.

Latifi ishte arrestuar në Mal të Zi, teksa pas ekstradinimit në Kosovë, ai ishte liruar nga paraburgimi përkundër dosjes së trash të veprave penale.

Së bashku me Kastriot Shalën e Ridvan Ademin, treshja konsideroheshin persona me rrezikshmëri të lartë teksa para arrestimit talleshin me Policinë e Kosovës përmes videove të publikuara në Instragram.

Cak i grabitjeve të armatosura të Latifit bashkë me një grup bashkëpunëtorësh tjerë, Prokuroria e Shtetit pretendonte se kanë qenë : “Teb Banka”, “Kep Banka”, “NLB Banka”, “Slovenia Petrol”, “Hib Petrol”, “Star Club”, “Star Kazino”, “Cazino Star”, “Albi Mall”, kazino “ACT”, bastore “ACT”, kazino “Eurogame”, kazino “Las Vegas”, “IP Petrol”, kazino “Kojota”, lokali “Apex Club”, “Lloto Sport”, si dhe motel “Flamingo”.

Ndërkohë, emri i Leutrim Latifi u përmend edhe në 2018-ën. Ai së bashku me Arbnor Rukovci, Kastriot Shala dhe Egzon Sheqiri akuzohen se në tetor 2018 në Prishtinë në një bankë kanë kryer tri vepra penale, atë të grabitjes, armëmbajtjes pa leje dhe zjarrvënies ashtu që nën kërcënimin e armëve dhe të maskuar kane hyrë në bankë dhe kanë marr mbi 100 mijë euro dhe më pastaj janë larguar me veturën të cilën me pas e kanë djegur me qëllim të asgjësimit të gjurmëve dhe provave.

Në vitin 2018 InDoks kishte transmetuar dokumentarin “Biznesi i grabitjeve”. Pak kohë pas këtij dokumentari do të arrestoheshin disa grupe të cilat kryenin këtë krim. Edhe statistikat e vitit 2019 dhe 2020 japin sugjerime që ky fenomen kishte filluar të shënonte rënie. Por, në proces gjyqësor ndaj grupit në Prishtinë, Gjykatat do të vendoste që ti linte të lirë disa prej të akuzuarve ani pse ca prej tyre ngarkoheshin deri në 15 grabitje për person.

Leutrim Latifi që u arrestua si i dyshuar për tentim-grabitjen e fundit në Prizren, ishte në proces gjyqësor në Prishtinë.

Një aktakuzë dhjetëra faqesh e Prokurorisë atë dhe një grup prej 5 personash të tjerë i ngarkon me dhjetëra raste grabitjesh të armatosura. Pavarësish akuzave e rasteve që iu ngarkoheshin, ata u lanë që në liri dhe në atë gjendje të vinin në gjykatë. Javën kur ndodhi rasti në Prizren ishte paraparë një seancë në Prishtinë, që nuk u mbajt, për arsye tashmë të ditura. Neglizhencës.

Ndërkohë, me 22 nëntor, Gjykata Themelore e Prizrenit iu ka caktuar masën e paraburgimit të katër të dyshuarve, në mesin e tyre Leutrim Latifit për tentim grabitjen e argjendarisë në Prizren, ku mbetën të plagosur pronari dhe djali i tij.

Më Shumë

Artan Abrashi: Shumë shpejt do të rikthehet Kosova B

Deputeti i VV-së, Artan Abrashi tha Kosova B shumë shpejt do të rikthehet në funksionim. Abrashi në ‘dPt te Fidani’ në T7 tha se nuk...

Dyshohet se e kërcënoi burrin e saj me vrasje, arrestohet 40 vjeçarja në Prizren

Një 40 vjeçare me inicialet S.H., është arrestuar sot nga Policia e Kosovës, për shkak të dyshimit se ka kryer veprën penale të kanosjes...

Masat e reja kufizuese antiCOVID, komunat fajësojnë nivelin qendror për mosbashkëpunim

Ministria e Shëndetësisë sot pritet të shqyrtojë mundësinë për ndryshimin e masave antiCOVID, kjo pasi ditëve të fundit në vend është rritur numri i...

Ofendoi dhe pengoi zyrtarët policor, arrestohet i dyshuari nga Suhareka

Një person është arrestuar në Suharekë, pasi që i njëjti ka ofenduar dhe penguar zyrtarët policorë. “ Është arrestuar i dyshuari mashkull kosovar, pasi që...

Vetëvendosje në Prizren mbetet pa një asambliste, ja kush dha dorëheqje

Asamblistja në komunën e Prizrenit nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Nazife Kokollari – Tahiri, ka njoftuar se ka dhënë dorëheqje nga ky subjekt politik. Asamblisja...

Shefi i Zyrës së Prokurimit në Prizren lirohet nga akuza për korrupsion

 Gjykata Themelore në Prizren ka shpallur aktgjykim lirues për Isa Osmankaj, shef i Zyrës për Prokurim në Komunën e Prizrenit, i cili po akuzohej...

Genoa emëron trajnerin e ri

Vetëm pak ditë pasi shkarkoi nga detyra Andry Shevchenko-n, klubi italian, Genoa, ka emëruar si trajner të skuadrës, gjermanin Alexander Blessin. Blessin nuk është shumë...

Arrestohen dy persona në Prizren, dyshohen se mashtruan me viza pune në agjencinë e tyre të punësimit

Prokuroria Themelore në Prizren, Departamenti i Përgjithshëm, nga muaji qershor i vitit 2021 ka qenë duke hetuar një rast të mashtrimit nga një agjenci...

Shefkije Islamaj: Ligjërimi postmodern i Rexhep Qosjes

Shkrimtari Rexhep Qosja, me të drejtë, nga studiuesit e veprës së tij letrare-artistike konsiderohet përfaqësuesi më i rëndësishëm e më i veçantë i letërsisë...

Latifi dhe drejtoresha Sallteku takohen me punonjësit shëndetësorë

Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi i shoqëruar nga nënkryetari, Fatmir Iska dhe drejtoresha e Shëndetësisë dhe Përkujdesjes Sociale, Saranda Sallteku, kanë vizituar...

Ndryshon moti në Kosovë, fillon prapë bora dhe shiu

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se sot dhe nesër do të mbajë mot me diell dhe pjesërisht i vranët në vendin tonë, raporton...

Tufë derrash shkaktojnë aksident në autostradën ‘Ibrahim Rugova’ – lëndohet shoferi i automjetit

Tufë derrash të egër kanë shkaktuar aksident trafiku në autostradën “Ibrahim Rugova”, Aksidenti ka ndodhur afër fshatit Duhel të Suharekës, si pasojë ngasësi i automjetit...

Prizreni 16 fiton në Ligën Unike

Prizreni 16 ka shënuar fitore ndaj Kamza Basket me rezultat 86:95 (17:26, 7:22, 33:23, 29:24), në kuadër të xhiros së tetë të Ligës Unike. Fillimi...

Prizren, 92 nxënës dhe 10 mësimdhënës pozitivë me COVID-19

Virusi Covid-19 ka prekur  nxënësit, mësimdhënësit dhe stafin e instuticioneve arsimore në Prizren. Drejtoresha e Arsimit, Luljeta Veselaj- Gutaj, thotë se sipas raporteve nga terreni...

Vdekje e dyshimtë në Prizren

Një person ka vdekur në Prizren. Sipas njoftimit nga Policia, i njëjti jetonte vetëm dhe është gjetur nga të afërmit pa shenja jete. Në vendin...

Porto kërkon të largojë mbrojtësin që gënjeu për moshën, Milan-i synon transferimin

Portugezët e Porto-s kërkojnë të largojnë nga skuadra e tyre mbrojtësin, Chancel Mbemba. Futbollisti afrikan ka gënjyer për moshën e tij, pasi nuk është...

Lajmet e Fundit