31.8 C
Prizren
E martë, 28 Qershor, 2022

Liberalizimi i vizave për Kosovën nuk përfshihet në agjendën e së enjtes të Këshillit Evropian

Më 23 dhe 24 qershor do të zhvillohet samiti BE – Ballkani Perëndimor, i cili do të mbahet në Bruksel.

Ndonëse ishte paralajmëruar që në këtë samit do të diskutohet edhe çështja e liberalizimit të vizave për Kosovën, një gjë e tillë nuk është përfshirë në agjendën e publikuar nga Këshilli Evropian, shkruan teve1.info

Sipas agjendës së publikuar në faqen zyrtare të KE-së, bëhet e ditur se në këtë samit do të diskutohet për zgjerimin e Evropës, aplikimet për anëtarësim në BE nga Ukraina, Republika e Moldavisë dhe Gjeorgjisë, çështjet ekonomike, Konferenca për të Ardhmen e Evropës dhe marrëdhëniet e jashtme.

Në ftesën e dërguar anëtarëve të Këshillit Evropian, presidenti i KE-së Charles Michel ka thënë se Ballkani Perëndimor është i rëndësishëm për BE-në dhe BE-ja është e rëndësishme për Ballkanin Perëndimor. Ai ka bërë të ditur se me liderët e Ballkanit Pernëdimor do të takohet më 23 qershor, duke filluar nga ora 09:30.

“Prandaj, ne duhet të ri-energjizojmë procesin e zgjerimit dhe ta çojmë përpara integrimin e partnerëve tanë të Ballkanit Perëndimor. Ne do t’i takojmë ata përpara ceremonisë sonë së Këshillit Evropian…ne do të takohemi të enjten e 23 qershorit në orën 9:30 me liderët e Ballkanit Perëndimor. Ne do të vazhdojmë më pas me mbledhjen tonë të Këshillit Evropian, i cili do të fillojë në orën 15:00 me tonën shkëmbim tradicional i pikëpamjeve me presidentin e Parlamentit Evropian”, thuhet në letrën e dërguar nga Michel, drejtuar anëtarëve të KE-së.

Para pesë ditësh, Franca si njëri nga vendet skeptike për liberalizimin e vizave për Kosovën, ka dhënë sinjale që kjo çështje do të jetë në agjendën e 23 qershorit në Samitin e Ballkanit Perëndimor.

Kosova është vendi i vetëm në Ballkanin Perëndimor, qytetarët e së cilës nuk gëzojnë të drejtën e lëvizjes së lirë në zonën e Shengenit.

Megjithatë, siç është përmendur edhe më parë, çështja e liberalizimit të vizave për Kosovën mund të futet në rend dite, ndonëse nuk është përfshirë në agjendë. /Teve1.info/

Më Shumë

Haxhiu: Procesi i Vettingut s’ka të bëjë me emra të përveçëm, pres takim me liderët opozitarë

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu ka thënë se ka qenë rrugë e vështirë deri në finalizimin e koncept-dokumentit për Vettingun. Ajo ka thënë se ...

Moti për sot dhe nesër

Sot dhe nesër mbi vendin tonë do të mbajë mot kryesisht i ngjashëm, me reshje lokale në disa zona. Të premten do të ketë mot...

Kurti shkon në Prevallë me krerët e komunave, diskutuan për sundimin e ligjit

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në një takim në Prevallë me kryetarët e nënkryetarët e komunave të Kosovës, diskutoi për “Të drejtat e njeriut,...

Zelensky do t’i drejtohet G7 ndërsa raketat ruse godasin qytetet në Ukrainë

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, pritet të bëjë thirrje për dërgimin e më shumë armëve të rënda kur ai t’i drejtohet grupit të G7...

Romani

Nga: Ernesto Sabato Për mua, romani është si historia dhe si protagonisti i saj, njeriu: një zhanër i papastër në shkallën më të lartë. I...

Gjykata e Lartë e SHBA-së rrëzoi vendimin historik, shumë gra humbin të drejtën e abortit

Gjykata Supreme e Shteteve të Bashkuara hoqi të drejtën ligjore për abort, gjegjësisht vendosi se nuk ekziston e drejta kushtetuese për abort dhe se...

Kuvendi shqyrton tërheqjen e kursimeve nga Trusti – përkrahur nga opozita dhe sindikatat e punëtorëve, kundërshtuar nga Qeveria

Deputetët e KuvendiT të Kosovës për të parën herë do të shqyrtojnë Projektligjin për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për Fondin e Kursimeve Pensionale...

Presidentja Osmani në Bruksel për takimin e liderëve të BE dhe Ballkanit Perëndimor, kërkon liberalizimin e vizave

Me ftesë të Presidentit të Këshillit Evropian, Charles Michel, Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka udhëtuar për në Bruksel, ku do ta...

Quni shprehet xheloz ndaj kolegëve të tij, shkakton të qeshura në kuvend

Deputeti i LDK-së, Anton Quni ka shkaktuar të qeshura në kuvend pasi u shpreh se po i xhelozon kolegët e tij deputetë të cilët...

Ukraina merr statusin e kandidatit për anëtarësim në BE, Zelensky: Është një moment historik

  Ukrainës dhe Moldavisë u është pranuar statusi i kandidatit për anëtarësim në Bashkimin Evropian. Lidhur me këtë ka reaguar presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, i cili...

Ndërpritet seanca për trustin, për të vazhduar nesër

Në mungesë të kuorumit është ndërprerë seanca e kuvendit, derisa pritet të vazhdojë nesër. Në rend dite sot ishte edhe tërheqja e trustit, por pavarësisht...

VIDEO/ Raketa britanike shkatërron helikopterin rus, predha amerikane vret kolonelin e Putinit

Armët që Perëndimi ka dërguar në Ukrainë po japin rezultatet e tyre. Mësohet se Vladimir Putin ka humbur kolonelin e tij të 56-të dhe 40...

Gjendet një 19 vjeçar i vdekur në Rahovec, dyshohet për vetëvrasje

Një 19-vjeçar është gjetur i vdekur këtë të enjte në fshatin Potoqan i Ulët i Rahovecit. Lajmin për Telegrafin e ka konfirmuar drejtori i Policisë...

Kurti: Qeveria nuk e voton projektligjin për Trustin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka folur për projektligjin për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për Fondin e Kursimeve Pensionale, i propozuar nga PDK,...

Cristano Ronaldo i bashkohet Binance-s me NFT-në e tij

Futbollisti i famshëm portugez, Cristiano Ronaldo, ka njoftuar partneritetin e tij ekskluziv shumëvjeçar për tokenët të pandryshueshëm (NFT) me platformën e shkëmbimit të kriptomonedhave...

Kurti në mbështetje të sportistëve të Kosovës në Lojërat Mesdhetare 2022

Kryeministri Albin Kurti ka dal në mbështetje të sportistëve të Kosovës që mbrëmë parakaluan në paradën e ceremonisë hapëse të Lojërave Mesdhetare 2022 në...

Lajmet e Fundit