16.8 C
Prizren
E diel, 2 Tetor, 2022

Limaj kundër rinegocimit të Pakos së Ahtisaarit

Fatmir Limaj, nismaLideri i NISMA-s, Fatmir Limaj ka theksuar se çdo rihapje dhe rinegociim i Pakos së Ahtisarit nuk do jetë në të mirën e shtetit të Kosovës.

Ai lidhur me këtë ka shkruar në Facebook:
Zmbrapsja e koalicionit qeverisës dje para Qeverisë së Serbisë për mos ta kthyer Trepçën në ndërmarje publike, i krijoj parakushtet palës serbe që në bisedimet e ardhshme të negociohet për pronësinë e Trepçës dhe pasurive tjera të shtetit të Kosovës.

Se Pakoja e Ahtisaarit është hapur, rinegociuar dhe ndryshuar në shumë fusha në bisedimet e kaluara (siq është drejtësia, policia, asociacioni i komunave etj) kjo tashme dihet.

E vetmja fushë e paprekur deri tash në Pakon e Ahtisaarit ishte pasuria e Kosovës, tashme edhe kjo po hapet dhe do të jetë tema kryesore e negocimit me Qeverinë Serbe nga 9 shkurti e tutje.

Çdo rihapje dhe rinegociim i Pakos së Ahtisaarit nuk do jetë në të mirën e shtetit të Kosovës”.

Më Shumë

Shtrenjtohen derivatet

Ministria e Industrisë, Tregtisë dhe Ndërmarrësisë ka përcaktuar tavanin e çmimeve për derivate në 24 orët e ardhshme. Çmimi maksimal i lejuar për shitjen e...

Vdes reperi amerikan Coolio, i hitit “Gangsta’s Paradise”

Reperi i njohur amerikan, Coolio ka vdekur në moshën 59-vjeçare në Los Angeles, ka konfirmuar menaxheri i tij. Artisti, emri i vërtetë i të cilit...

Bota sot

Lajmet e Fundit