17.8 C
Prizren
E diel, 26 Maj, 2024

Lista përfundimtare e votuesve certifikohet më 28 maj

Listat e votimitLista përfundimtare e votueseve do të certifikohet më 28 maj. Të drejtë vote kanë 1 milion e 778 mijë e 633 persona, në mesin e tyre edhe 7176 qytetarë serbë që jetojnë jashtë Kosovës. E në këtë listë janë futur edhe gati tetë mijë persona që nuk kanë shtetësi kosovare.

MPB-ja ka sqaruar se të gjithë këta persona janë verifikuar në librat amëz, në bazë të marrëveshjes së Brukselit, midis Republikës së Kosovës dhe Serbisë, transmeton Koha.net.

Ndërkohë, anëtari i LDK-së në KQZ, Florian Dushi, e ka arsyetuar përfshirjen e këtyre personave në këtë listë, për shkak të rrethanave politike.

Analisti Selatin Kllokoçi nuk sheh rrezik nga certifikimi i një liste të tillë, që përfshin persona që s’kanë shtetësi.

Zyrtarët e Sekretariatit të KQZ-së, së bashku me ata të OSBE-së, gjatë ditës së premte dhe së shtunës kanë qenë për vizitë në Serbi.

Më Shumë

Haliti e mohon së Vataj do të kalojë në AAK: Të palëkundur në rrugëtimin e përbashkët politik

Deputeti i PDK-së, Xhavit Haliti, ka mohuar mundësinë se ish-deputeti i kësaj partie, Ramë Vataj, do të kalojë në AAK. Në profilin e tij në...

Komuna e Dragashit do të dërgojë një pjesë të stafit për vizitë studimore në Venecia të Italisë

Asamblistët e Kuvendit Komunal të Dragashit dhe një pjesë e stafit të Komunës do të shkojnë në një vizitë 4 ditore në qytetin e ...

Lajmet e Fundit