-2.2 C
Prizren
E shtunë, 22 Janar, 2022

Luaneshat e Anglisë shpartallojnë Letoninë

Anglia mori fitore të jashtëzakonshme përballë Letonisë, me rezultatin e thellë 20:0. Ndeshje e madhe e anglezeve, që solli një rekord golash.

Sfida u luajt për kualifikueset e Kupës së Botës, Australi – Zelanda e Re 2023.

Sulmuesja Ellen White u cilësua si lojtarja më e mirë, duke lënë pas sulmuesen Kelly Smith-in. Pavarësisht se të dyja shënuan tripletë.

Që në minutat e para luaneshat synuan të godisnin në portën kundërshtare me përpjekje të vazhdueshme.

Sulmuesja Beth Mead-i ishte ajo që hapi ndeshjen me golin e shënuar që në minutën e tretë.

Goli i dytë erdhi nga sulmuesja White, në minutën e gjashtë. Ajo arriti të rregjistrojë golin e saj të 47-të, duke thyer rekordin dhe duke lënë pas me 46 gola sulmuesen Smith.

White trefishoi rezultatin disa momente më vonë me golin e shënuar në minutën e nëntë.

Më pas pati një epërsi të anglezeve me pesë gola të tjerë të shënuar gjatë pjesës së parë. Mead-i dhe Ella Toone realizuan dopietë. Ndërsa golin që vulosi shifrat 8:0  në pjesën e parë e shënoi Lauren Hemp-i.

Serinë e golave në pjesën e dytë e hapi White. Ajo u bë lojtarja e dytë që shënoi hat-trick  në këtë ndeshje pas Mead-i. Kjo e fundit e shënoi që në pjesë të parë.

Katër golat e radhës u shënuan nga Georgia Stanway, Jess Carter-i, Beth England-i dhe Jill Scott-i.

Në minutat e mbetura erdhi një hat-trick nga Alessia Russo, si dhe nga një gol realizuan Jordan Nobbs-i dhe England-i. Dy gola u shënuan nga Hemp-i, e cila realizoi hat-trick personal dhe vulosi shifrat përfundimtare të takimit 20:0.

Me fitoren e arritur Anglia ruan kryesimin e Grupit D, me 18 pikë pas gjashtë ndeshjeve të luajtura. Në vend të dytë dhe të tretë janë Austria dhe Irlanda e Veriut  me nga 13 pikë. Në vend të katërt dhe të pestë ndodhen Luksemburgu dhe Maqedonia e Veriut, me nga 3 pikë. Në vend të fundit pa asnjë pikë qëndron Letonia.

Ndeshja e radhës kualifikuese për Anglinë do të jetë me 8 prill 2022. Ato do të luajnë në transfertë përballë Maqedonisë së Veriut.

/Albanianpost.com

Më Shumë

Gjyqtari nga Prizreni Fahret Vellija zgjedhet anëtar i Këshillit Gjyqësor të Kosovës

Gjyqtari i Gjykatës Themelore të Prizrenit, Fahret Vellija, ka marr besimin e Kuvendit të Republikës së Kosovës, për anëtar të Këshillit Gjyqësor të Kosovës...

Policët, të rrezikuar në punë dhe pa sigurim jetësor dhe shëndetësor

Policët sulmohen dhe lëndohen në punë por trajtimin duhet ta bëjnë me para të veta. Kurse, gjykata dhe prokuroria nuk po veprojnë fuqishëm dhe...

Arrestohen dy persona në Prizren, dyshohen se mashtruan me viza pune në agjencinë e tyre të punësimit

Prokuroria Themelore në Prizren, Departamenti i Përgjithshëm, nga muaji qershor i vitit 2021 ka qenë duke hetuar një rast të mashtrimit nga një agjenci...

Erdogan sot në Tiranë, dorëzon çelsat e banesave për qytetarët e Laçit

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, do të qëndroj për vizitë sot në Tiranë, ku tashmë janë bërë të gjitha përgatitjet për ceremonitë e...

Zakaria në radarin e Bayern Munich

Bayern Munich do të përfitojë nga situata e kontratës së mesfushorit të Borussia Monchengladbach, Denis Zakaria, pasi thuhet se e ka ndjekur atë për...

Një muaj paraburgim për personin që ushtroi dhunë ndaj gruas në Prizren

Gjykata Themelore në Prizren ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje prej 30 ditësh ndaj të pandehurit K.P., i cili dyshohet se ka kryer...

Totaj shprehet i gatshëm për të mbështetur “Loyola-Gymnasium” në Prizren

Kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj, ka pritur sot në një takim drejtorin ekzekutiv të ALG “Loyola-Gymnasium”, Elias Koller, drejtorin e Gjimnazit “Loyola”, Enver Sulaj...

Tërhiqet Beogradi, serbët nga Kosova mund të votojnë në qytete të Serbisë

Beogradi zyrtar është tërhequr nga mbajtja e referendumit kushtetues në Kosovë, pasi Kuvendi i Kosovës miratoi rezolutën që s’e lejon një gjë të tillë. Komisioni...

37 fëmijë të infektuar në 24 orët e fundit me COVID në Kosovë

771 raste të reja me COVID-19 janë regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë. Kështu është bërë e ditur nga Ministria e Shëndetësisë. Në statistikat...

Të gjitha rrugët në Malishevë janë të kalueshme

Të gjitha rrugët në Komunën e Malishevë janë të kalueshme përfshi edhe rrugët në vendbanimet malore. Të gjitha rrugët kryesore që lidhin fshatrat e Komunës...

Ofendoi dhe pengoi zyrtarët policor, arrestohet i dyshuari nga Suhareka

Një person është arrestuar në Suharekë, pasi që i njëjti ka ofenduar dhe penguar zyrtarët policorë. “ Është arrestuar i dyshuari mashkull kosovar, pasi që...

Prizreni 16 fiton në Ligën Unike

Prizreni 16 ka shënuar fitore ndaj Kamza Basket me rezultat 86:95 (17:26, 7:22, 33:23, 29:24), në kuadër të xhiros së tetë të Ligës Unike. Fillimi...

Messi do të mbetet te PSG-ja

Lionel Messi do të qëndrojë te Paris Saint-Germaini. Mediat spanjolle kanë raportuar se ylli argjentinas mund të largohet nga Parisi pasi nuk është i...

Masat e reja kufizuese antiCOVID, komunat fajësojnë nivelin qendror për mosbashkëpunim

Ministria e Shëndetësisë sot pritet të shqyrtojë mundësinë për ndryshimin e masave antiCOVID, kjo pasi ditëve të fundit në vend është rritur numri i...

Dyshohet se e kërcënoi burrin e saj me vrasje, arrestohet 40 vjeçarja në Prizren

Një 40 vjeçare me inicialet S.H., është arrestuar sot nga Policia e Kosovës, për shkak të dyshimit se ka kryer veprën penale të kanosjes...

Vdekje e dyshimtë në Prizren

Një person ka vdekur në Prizren. Sipas njoftimit nga Policia, i njëjti jetonte vetëm dhe është gjetur nga të afërmit pa shenja jete. Në vendin...

Lajmet e Fundit