21.8 C
Prizren
E diel, 26 Maj, 2024

Lunaçek: Akuzat e Martyt, të sqarohen një herë e përgjithmonë

UlrikeLunacekEurodeputetja, Ulrike Lunacek ka deklaruar se nuk duhet që Kosova dhe populli i saj të diskreditohet si një popull i tërë.

“Kemi nevojë për sqarim të plotë për raportin e Dick Martyt, kështu që kjo çështje të mos sillet si argument për bllokadën e Kosovës për integrim evropian”, ka thënë Lunacek, në një intervistë për Botapress.

E pyetur për krijimin e Gjykatës speciale për Kosovën të miratuar edhe nga Parlamenti i Kosovës, Lunacek ka thënë se ajo është për atë që akuzat në lidhje me raportin e Dick Martyt të sqarohen plotësisht njëherë e përgjithmonë.

Më Shumë

Kafka – Shkrimtari i pavdekshëm edhe 100 vjet pas vdekjes

100 vjet më parë, më 3 qershor 1924 ndërroi jetë një nga shkrimtarët më të njohur të hapësirës gjermanofolëse. Në të gjithë botën tregimet...

‘Jam mbrojtë nga kufomat e vrara, s’më vjen turp me tregu’ – Nijazi Kryeziu flet për masakrën e Dubravës

Janë bërë 25 vjet nga masakra e burgut të Dubravës. Në këtë masakër forcat paramilitare serbe kanë vrarë 160 të burgosur shqiptarë dhe kanë...

Lajmet e Fundit