-0.2 C
Prizren
E martë, 5 Dhjetor, 2023

Lypet ligj që i zbulon spiunët e Serbisë në Kosovë

dokumente, dosjeLigjvënësit dhe ekspertët e sigurisë kërkojnë që Kuvendi i Kosovës sa më shpejt ta nxjerrë ligjin për lustrim, që të dihet më pas se kush kanë qenë bashkëpunëtorë të UDB-së, e kush ka qenë i maltretuar nga spiunimi i tyre.

Kosova është njëra ndër shtetet e rajonit që nuk ka ligj për lustrim (pastërtinë e figurës), derisa për çdo ditë në opinion flitet për një numër relativisht të madh të politikanëve, profesorëve, gazetarëve e teologëve, që i kanë shërbyer e vazhdojnë t’i shërbejnë shteteve të “të tjerëve”.

Ligjvënësit dhe ekspertët e sigurisë kërkojnë që Kuvendi i Kosovës sa më shpejt ta miratojë ligjin për lustrim, që të dihet më pas, se kush kanë qenë bashkëpunëtorë i UDB-së, e kush ka qenë i maltretuar nga spiunimi i tyre, shkruan gazeta “Zëri”.

Edhe pse pastrimi i figurave konsiderohet shumë i vështirë sepse dosjet e UDB-së janë në Beograd, ekspertë të shërbimeve sekrete, partive opozitare, Komisionit parlamentar për mbikëqyrjen e AKI-së, kërkojnë që procedurat për hartimin dhe miratimin e këtij ligji të fillojnë sa më shpejt.

Nxjerrja e këtij ligji konsiderohet imediat pas deklaratave që ka dhënë Mehmet Loci, agjent në kohën e ish-Jugosllavisë, i cili thotë se njerëz që vazhdojnë t’i shërbejnë shërbimit sekret serb (BIA), profesorë që respektohen, kanë tituj shkencorë, janë pjesë e institucioneve të Kosovës.

Madje është thënë se Serbia aktualisht në Kosovë ka rreth 700 bashkëpunëtorë shqiptarë, derisa analistë të tjerë kanë thënë se edhe në kuadër të ish-UÇK-së kanë qenë mbi 100 spiunë që kanë punuar për BIA-n.

Më Shumë

Sot varroset Dukagjin Gashi, i dyshuari për grabitjen e argjendarisë në Suharekë që u vra në aksionin e policisë

Sot do të varroset Dukagjin Gashi, i dyshuari për grabitjen e armatosur në argjendarinë “Diakos” që mbeti i vrarë nga një përballje me Policinë...

Arrestohet një person në Prishtinë, bashkëpunoi me grupin që kryen grabitjen në Suharekë

Një person është arrestuar gjatë aksionit të bastisjes së Njësisë Speciale Intervenuese  sonte në argjendarinë “Baraku” në Prishtinë. Në aksionin e ri janë duke u...

Lajmet e Fundit