14.8 C
Prizren
E martë, 27 Shtator, 2022

Serbia nuk heq dorë nga formacioni paramilitar

paramelitaret serbSerbia nuk e ka ndërmend ta shuajë formacionin “mbrojtja civile” (Civilna Zastitna srb.). Delegacioni serb në bisedimet e Brukselit ka shpjeguar para Qeverisë së Kosovës dhe lehtësuesve të dialogut se formacioni është themeluar nga komunat e veriut të Kosovës, andaj ekzekutivi në Beograd nuk mund të marrë përgjegjësi për shpërbërjen e tij.

Pozicioni e ka detyruar palën kosovare që të gjejë argumente shtesë, në mënyrë që formacioni të mos mbetet subjekt i diskutimeve me autoritetet lokale në veri.

Për Qeverisë e Kosovës, mbrojtja civile, pos që është organizim ilegal, është edhe formacion paraushtarak, shkruan Tribuna.

Pala kosovare ka arritur që ta rifusë në dialog çështjen e këtij formacioni veç kur ka prezantuar si argument ligjin e mbrojtjes së Serbisë, në të cilin ata e kanë futur krijimin e këtij formacioni, duke argumentuar kështu se vendimi për ta krijuar mekanizmin ka qenë i nivelit qendror të shtetit të Serbisë.

Më Shumë

Latifi takon ministren Hajdari, flasin për investimet në Parkun Industrial në Opterushë

Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, është takuar me ministren e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, me të cilën ka biseduar për...

Dy pitbulla terrorizojnë një fshat të Suharekës, kanë mbytur disa qen të tjerë, askush s’e di kush i ka lëshuar

Në fshatin Budakovë të Suharekës, një qytetarë është ankuar në rrjete sociale, se dikush i ka sjellë dy qen mjaft të rrezikshëm të racës...

Lajmet e Fundit